Policie v Nizozemsku a Německu zadržela pět mužů. Jsou podezřelí, že plánovali teroristický útok

Čtyři muže podezřelé z přípravy teroristického útoku zadržela v sobotu nad ránem nizozemská policie v přístavním městě Rotterdamu. Informoval o tom server veřejnoprávní stanice NOS, podle kterého přinejmenším dva ze zadržených pocházejí z Blízkého východu či severní Afriky. Pátého muže, který se na plánování atentátu rovněž podílel, na žádost Nizozemska zadržela policie v západoněmecké Mohuči.

Rotterdam (Aktualizováno: 21:10 29. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemská policie (ilustrační foto) | Foto: Nigel Treblin | Zdroj: Reuters

„Jsou podezřelí z toho, že se zapojili do přípravy teroristického činu,“ uvedla rotterdamská policie. Až nadcházející vyšetřování podle ní ukáže, nakolik byl plán útoku pokročilý.

Nizozemská policie zatkla sedm mužů. Podezírá je z příprav útoku na ‚významnou akci‘

Číst článek

K okamžitému zásahu proti mužům ve věku od 20 do 30 let se policie rozhodla vzhledem k nadcházejícím oslavám příchodu nového roku, které jsou s ohledem na zvýšenou koncentraci lidí v ulicích považovány za rizikové.

Policisté během ranního zásahu prohledali také několik bytů, žádné zbraně ale nenašli. Server NOS uvedl, že se nenašly ani žádné materiály, které by ukazovaly na spojení mužů s teroristickou organizací Islámský stát. Zároveň ale dodal, že „teroristé jsou stále chytřejší“ a často věci, které by je usvědčovaly, neschovávají ve svých obydlích.

Útok v Amsterdamu měl teroristický motiv. Zranění Američané jsou ve vážném stavu

Číst článek

Přinejmenším jeden ze zadržených pochází ze Sýrie, kořeny druhého jsou v Egyptě, uvedl server NOS. Policie se k totožnosti zadržené čtveřice nevyjádřila.

V souvislosti s tímto případem zadržela v sobotu německá policie v západoněmecké Mohuči šestadvacetiletého Syřana. Muž, který se na plánování atentátu rovněž podílel, neměl v Německu žádný oficiální pobytový status, ani záznam v trestním rejstříku. Soud by měl nyní rozhodnout, zda muže do Nizozemska vydá.

Nizozemsko bylo zatím ušetřeno velkého teroristického útoku, jaké postihly Francii, Belgii, Velkou Británii či Německo. Místní úřady ale hrozbu spáchání atentátu v zemi nepodceňují. Varováním, že je země v hledáčku teroristů, byl srpnový útok devatenáctiletého Afghánce na nádraží v Amsterdamu, při kterém byli pobodáni dva Američané.

V červnu nizozemští policisté zadrželi dvě osoby podezřelé z plánování útoků. Jedním z jejich cílů měl být i známý Erasmův most v Rotterdamu. Sedm mužů, kteří údajně plánovali atentáty, zadržela policie také v září ve městech Arnhem a Weert. Při domovních prohlídkách tehdy našla sto kilogramů hnojiva, které je možné použít při přípravě výbušniny. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme