Rouček: Rusko asi nechá prošetřit průběh voleb. Otázkou je, jakým způsobem

Evropská unie je znepokojena zprávami o problémech zaznamenaných během ruských parlamentních voleb, na které upozornili pozorovatelé i opozice. Znepokojují ji také informace o zatýkání lidí při následných povolebních demonstracích. Poslanci Evropského parlamentu ve středu v nezávazném prohlášení, vyzvali k opakování ruských voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební plakát strany Jednotné Rusko v Petrohradě | Foto: ČTK/AP, Dmitry Lovetsky

Ruský premiér Vladimir Putin ale řekl, že žádné opakování voleb nebude, u březnových prezidentských voleb pak slíbil v hlasovacích místnostech kamery.
Šéf Kremlu Dmitrij Medvěděv se zase nechal slyšet, aby se Europarlament zabýval evropskými záležitostmi.

Jak na Rádiu Česko upozornil místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD), evropští pozorovatelé zaznamenali pochybení prakticky ve všech oblastech Ruska. „Když se podíváme například na výsledky z Čečenska, kde 99,5 procenta hlasovalo pro Putinovu stranu, tak to něco připomíná. Zažili jsme to v Československu před 25 lety,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD).

Připomněl, že podle pozorovatelů z OBSE docházelo k pochybením od samého počátku. „Některé strany neměly možnost se ani zaregistrovat, jiné neměly přístup do sdělovacích prostředků. Během samotného průběhu voleb docházelo často k falšování. Prostě je toho celá řada od samého začátku až do sčítání hlasů,“ řekl.

Prezident Dmitrij Medvěděv už dříve slíbil, že nechá prošetřit průběh voleb. Podle Roučka se dá očekávat, že k vyšetřování skutečně dojde, otázkou ale podle něj je, jakým způsobem. „Ruské vedení je dnes pod tlakem veřejnosti, je pod tlakem posledních demonstrací. Čili k nějakému vyšetřování dojde. Jak transparentní to bude, je otázka,“ dodal.

Připomněl, že Europarlament se bude problémem dál zabývat. „Samozřejmě, volby jsou ruské, ale pokud máme uskutečňovat strategické partnerství s Ruskem, očekáváme, že Rusové přijmou podobné principy,“ uvedl.

Karolína Koubová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme