Látka proti pleveli Roundup mu způsobila rakovinu, rozhodl soud v USA. Muži přiznal vysoké odškodné

Federální soud v americkém San Francisku ve středu přiznal odškodné sedmdesátiletému Edwinu Hardemanovi za poškozené zdraví herbicidem glyfosát. Dostat má zhruba 80 milionů dolarů, v přepočtu tedy zhruba 1,8 miliardy korun. Chemikálie používaná na hubení plevele známá také pod komerčním názvem Roundup způsobila podle poroty muži leukémii. Informovala o tom na svém webu americká televize CBS.

Tento článek je více než rok starý.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herbicid Roundup

Herbicid Roundup | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Případ ale ještě není u konce. Firma Monsanto, dlouholetý výrobce Roundupu, kterou loni koupil německý chemický a farmaceutický koncern Bayer za 66 miliard dolarů, více než 1,4 bilionu korun, se chce podle CBS proti verdiktu odvolat.

Edwin Hardeman mluví po verdiktu soudu s novináři | Foto: Alexandria Sage | Zdroj: Reuters

„Jsme zklamaní rozhodnutím poroty. Verdikt ale nezmění výsledky více než čtyři desítky let trvajícího rozsáhlého výzkumu a závěry regulátorů po celém světě, ty podporují bezpečnost našich herbicidů na bázi glyfosátu, které nejsou karcinogenní,“ stojí podle CBS v prohlášení Bayeru. A koncern zároveň dodal, že s Hardemanem cítí, své produkty ale bude bránit.

Způsobuje rakovinu?

Americký federální soud v San Francisku už minulý týden rozhodl, že herbicid Roundup německého chemického a farmaceutického koncernu Bayer způsobuje rakovinu.

Akcie Bayeru tehdy na verdikt zareagovaly tím, že oslabily o 12,5 procenta, což byla největší denní ztráta za šestnáct let. Hodnota firmy tím klesla o zhruba osm miliard eur, tedy téměř 209 miliard korun, uvedla tehdy agentura Reuters.

O Roundupu

Glyfosát je nejrozšířenějším herbicidem na světě a Roundup byl prvním produktem, který je na této látce založený. Společnost Monsanto látku poprvé představila v roce 1974, v roce 2000 však vypršela platnost jejího patentu a na trhu je tak dnes k dispozici mnoho dalších verzí. Herbicid se nyní prodává ve více než 160 zemích po celém světě.

Soud ve Spojených státech už také loni přiznal bývalému školnímu správci Dewaynu Johnsonovi kvůli rakovině ve spojení s Roundupem odškodné ve výši 78,5 milionu dolarů, tedy téměř 1,8 miliardy korun.

Částka měla být původně mnohonásobně vyšší, soud se ji ale nakonec rozhodl snížit. Také v tomto případě se firma Monsanto odvolala.

Johnson v žalobě na výrobce osiv, hnojiv a pesticidů tvrdil, že mu glyfosát obsažený v jeho herbicidech způsobil non-Hodgkinův lymfom, což je vážné nádorové onemocnění lymfatického systému.

Generální ředitel Bayeru Werner Baumann již dříve uvedl, že společnost dá přednost tomu, aby se bránila proti všem podaným žalobám na Monsanto u soudu, než aby se snažila je vypořádat mimosoudně. Koncern v minulosti přiznal, že kvůli tomuto herbicidu čelí tisícovkám žalob.

Chemikálie povolená v Česku

Společnost Bayer dlouhodobě popírá tvrzení, že glyfosát, který Roundup obsahuje, způsobuje rakovinu. 

Zákaz glyfosátu? ‚Velcí zemědělci si přejí nastavený model neměnit,‘ říká Hruška z Akademie věd

Číst článek

Chemickou látku glyfosát ale Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje za pravděpodobně karcinogenní.

Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky, o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

V Evropské unii je zatím možné glyfosát používat. V loňském roce mu Evropská komise po rok trvající debatě prodloužila licenci.

České ministerstvo zemědělství zatím neplánuje používání glyfosátu plošně zakazovat, protože nemá méně škodlivou náhradu. V pořadu Partie televize Prima to koncem ledna řekl šéf resortu Miroslav Toman za ČSSD.

Zákaz tohoto herbicidu, který zemědělci používají k hubení plevele, by mohl podle něj znevýhodnit české zemědělce proti pěstitelům z okolních zemí. Plošný zákaz do budoucna nevyloučil, podmínkou podle něj je právě nalezení náhrady.

ako, luc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme