Rozbouřené Labe v Německu ohrožuje historická města na severu země

Rozvodněné Labe se valí Německem a hledá si stále nové cesty. Už teď je jasné, že škody po letošních povodních budou mimořádné. Do zaplavených oblastí už po několikáté zamířila kancléřka Angela Merkelová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozvodněné Labe  ve Fischbecku ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko

Rozvodněné Labe ve Fischbecku ve spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko | Zdroj: Reuters

„Začínáme poskytovat okamžitou pomoc bez byrokratických omezení. Víme ale už, že materiální škody budeme počítat v miliardách eur. Jsem si jistá, že německá vláda nenechá lidi na holičkách, pomoc teď musí být především rychlá.“

„Máme ale důvod k dobrému pocitu, když vidíme, jak si lidé v tak dramatické situaci navzájem pomáhají,“ prohlásila kancléřka.

Největší obavy z rozbouřeného Labe aktuálně mají v historických městech ve Šlesvicku-Holštýnsku na severu země, kde se obávají, že hladina překročí desetimetrovou hranici. Voda by tam měla kulminovat až koncem týdne. Už teď ale například v městečku Lauenburg hladina dosahuje 9,5 metru. Záchranáři celou noc odčerpávali vodu z historického centra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Která místa v Německu teď povodně trápí nejvíce, přiblížila zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Labe by dnes mělo kulminovat ve městě Wittenberge, ležícím na půl cesty mezi Berlínem a Hamburkem. Naopak oddychnout si do jisté míry mohou v Magdeburku, kde hladina začala klesat. Dokonce víc, než se čekalo.

Záchranáři s živlem bojují už třetí týden a mnozí z nich jsou na pokraji svých sil. Od počátku povodní bylo v akci na 70 tisíc hasičů a členů záchranných složek, někteří nespali celé dny. Jde o jejich vůbec největší nasazení při přírodní katastrofě od sjednocení Německa.

Záchranáře posilují i vojáci bundeswehru. Jen v Sasku-Anhaltsku, které s vodním živlem momentálně bojuje nejvíc, je jich nasazeno i 9000.

Záplavy výrazně komplikují také železniční dopravu. Stěžejní tepna mezi Berlínem a Hannoverem je stále mimo provoz a možná zůstane až do pátku. To působí velké problémy téměř po celém Německu. Jde o spoje směrem na Frankfurt či Kolín; musí se volit objízdné trasy a to má za následek i mnohahodinová zpoždění.

Klára Stejskalová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme