Rozdělená země popouzí Chorvaty i turisty. Dubrovník zřídil letecký most

V Chorvatsku se vyostřují spory kvůli rozdělení tamního území. Chorvaté, ale i zahraniční turisté těžce snášejí, že musí cestou na jih země přejet dvanáctikilometrový pruh území Bosny a Hercegoviny. Město Dubrovník kvůli tomu už dotuje letenky do Záhřebu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrov Brač znají mnozí kvůli pouštím. Tato část Chorvatska se však pyšní také dlouhou kamenickou tradicí

Ostrov Brač znají mnozí kvůli pouštím. Tato část Chorvatska se však pyšní také dlouhou kamenickou tradicí | Foto: Karel Hrdina, CK Novalja

Bosna a Hercegovina totiž není členským státem Evropské unie, a po ujetí zmíněných 12 kilometrů tedy musí každý přejet hranici, absolvovat odbavení a znovu vstoupit do prostoru Evropské unie.

„Pro přejetí toho úseku musíte dodržet například všechna celní ustanovení – to znamená, aby třeba někdo nevezl více cigaret, než může mít, když vyjíždí z Evropské unie ven, nebo více alkoholu, než povolují limity,“ informuje z Chorvatska tamní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek.

Odbavení na chorvatských hranicích, ať už při výjezdu nebo vjezdu do země, je ale plynulé, oba přechody na trase jsou kapacitní a pohraničníci pracují velmi rychle.

„Navíc bývají i benevolentní, je vidět, že se přinejmenším chorvatská strana snaží, aby plynulost provozu byla co největší,“ vypozoroval Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Chorvatsku informuje přímo z místa zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek

Možným řešením celé situace by byl most na poloostrov Pelješac, jenomže celý projekt je sporný. Most by měl spojovat přes zátoku chorvatskou pevninu se zmíněným poloostrovem, čímž by se chorvatské území spojilo.

Problém je ale v tom, že celý projekt má stát kolem 600 milionů eur a Chorvatsko by chtělo, aby se Evropská unie podílela na jeho financování přinejmenším padesáti procenty. Ovšem z hlediska dopravního to není úplně elegantní řešení, cesta by se prodloužila časově i na kilometry, vysoké by byly i provozní náklady.

„Existují dvě varianty řešení. Buď tento most postavit a tím spojit území Chorvatska a potažmo Evropské unie, nebo přes ten koridor postavit silnici, která by měla zvláštní status, nicméně stále by vedla bosenským územím.“

Město Dubrovník už ale celou věc řeší po svém - zřídilo letecký most se zbytkem Chorvatska a dotuje letenky.

Hanka Shánělová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme