Rozdělení Československa vzorem pro Srbsko a Černou horu

Způsob rozdělení Československa před 12 lety je pro Republiku Černá hora vzorem. Po jednání s českými diplomaty v Černínském paláci to dnes uvedl Miodrag Vlahovič, ministr zahraničí této bývalé součásti Jugoslávie. Černá Hora tvoří spolu se Srbskem volné soustátí. Vzniklo před 2 lety na nátlak Evropské unie. Především Černohorci ale stále častěji vyjadřují touhu po suverenitě a odtržení se od Srbska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbsko a Černá Hora - poloha

To, co udělali Češi a Slováci, může být dobrým příkladem pro budoucí srbsko-černohorské vztahy. Jednoznačně se potvrdilo, že setrvávat v jednom státě nemusí být jediný způsob, jak se v Evropě pohybovat. To, že se Československo klidně a demokraticky rozdělilo, podle nás pomohlo tomu, že jsou dnes obě nástupnické země v NATO a Evropské unii.

"Je to dobrý model. A zdá se nám, že to, co bylo možné tady ve Střední Evropě by bylo možné i v té části Evropy, které se dnes říká západní Balkán," řekl Českému rozhlasu ministr zahraničí Černé hory Miodrag Vlahovič.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme