Rozdělila je sestřelená stíhačka, sblížil naopak syrský konflikt. Turecko a Rusko normalizují vztahy

Po dvou letech Rusko a Turecko obnovily normální partnerské vztahy. Na schůzce v Moskvě to uvedli prezidenti obou zemí Vladimír Putin a Recep Tajíp Erdogan. Krizi ve vztazích vyvolal incident před dvěma lety, při kterém turecká protivzdušná obrana sestřelila ruskou stíhačku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Erdogan a ruský prezident Putin | Zdroj: Reuters

Moskva po sestřelení stíhačky před dvěma lety zavedla vůči Ankaře sankce. Nyní se ruský prezident Vladimír Putin vyslovil pro úplnou revitalizaci obchodních vztahů a návrat tureckých investorů do Ruska.

Pomoci jim má společný investiční fond s kapitálem ve výši jedné miliardy dolarů. Rusko chce dokončit obě větve plynovodu Turecký proud a do roku 2023 postavit v Turecku čtyři bloky jaderné elektrárny.

Druhým tématem, které Moskvu a Ankaru v posledních měsících sbližuje, je řešení syrského konfliktu. Prezidenti Vladimír Putin a Recep Erdogan se dohodli na těsné koordinaci politických i vojenských kroků.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme