Rozdělují se křesla v příští polské vládě

O východisku z krize, do které se dostala jednání o nové polské vládní koalici, jednali v noci předsedové Práva a spravedlnosti a Občanské platformy. K žádnému závěru ale nedošli. Jaroslaw Kaczyński a Donald Tusk se sešli po 22. té hodině na utajovaném místě v parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczynski, Donald Tusk | Foto: ČTK

Měli jednat o rozdělení resortů v budoucí vládě. Právo a spravedlnost požaduje všechny silová ministerstva s výjimkou resortu obrany a chce také kontrolovat tajné služby. Občanská platforma s tím kategoricky nesouhlasí. Obává se zneužití moci a hrozí odchodem z koaličních jednání.

"Pokud si představujete, že se tři politici Práva a spravedlnosti rozhodnou, proti komu zahájí trestní řízení, koho v pět ráno zavřou, na koho vytáhnou seznamy agentů, pak s tím my souhlasit nemůžeme," řekl kandidát na vicepremiéra Jan Rokita z Občanské platformy. V debatě s designovaným premiérem Kazimierzem Marcienkiwiczem pak dodal: "Zvítězili jste, ale zatočila se vám z toho hlava."

Další kolo jednání šéfů obou stran se má konat dnes dopoledne.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme