Rozdělují se křesla v příští polské vládě

O východisku z krize, do které se dostala jednání o nové polské vládní koalici, jednali v noci předsedové Práva a spravedlnosti a Občanské platformy. K žádnému závěru ale nedošli. Jaroslaw Kaczyński a Donald Tusk se sešli po 22. té hodině na utajovaném místě v parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczynski, Donald Tusk | Zdroj: ČTK

Měli jednat o rozdělení resortů v budoucí vládě. Právo a spravedlnost požaduje všechny silová ministerstva s výjimkou resortu obrany a chce také kontrolovat tajné služby. Občanská platforma s tím kategoricky nesouhlasí. Obává se zneužití moci a hrozí odchodem z koaličních jednání.

"Pokud si představujete, že se tři politici Práva a spravedlnosti rozhodnou, proti komu zahájí trestní řízení, koho v pět ráno zavřou, na koho vytáhnou seznamy agentů, pak s tím my souhlasit nemůžeme," řekl kandidát na vicepremiéra Jan Rokita z Občanské platformy. V debatě s designovaným premiérem Kazimierzem Marcienkiwiczem pak dodal: "Zvítězili jste, ale zatočila se vám z toho hlava."

Další kolo jednání šéfů obou stran se má konat dnes dopoledne.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme