Rozdílné reakce na izraelský příslib samostatné Palestiny

"Každému jeho vlajku, každému jeho hymnu. Území poskytnuté Palestincům bude bez armády, bez kontroly vzdušného prostoru, bez přísunu zbraní, bez možnosti navazovat spojenectví s Íránem nebo s radikály." Taková je dlouho očekávaná odpověď izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na nedávné vystoupení amerického prezidenta Baracka Obamy. Netanjahu připustil existenci samostatné Palestiny, ukončení výstavby v židovských osadách ale neslíbil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Foto: en.netanyahu.org.il

První reakce palestinských představitelů na vystoupení izraelského premiéra byly odmítavé: "Čekali jsme, že bude respektovat přání světového společenství, naslouchat změnám v americké politice, že zmrazí osidlování a začne vyjednávat o vzniku nezávislého palestinského státu. Toho jsme se ale nedočkali. Postoj Izraele nás zklamal. Proč se snažíme mluvit o míru, palestinském státě, uznání Izraele a dobrých sousedských vztazích, když Izrael dělá opak," řekl Radiožurnálu mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

Nadšení z projevu nepanuje ani v okolních muslimských zemích. Podle předsedy jordánského parlamentu neodpověděl Izrael na hlavní otázky, které musí být urychleně zodpovězeny. "Jaké jsou hranice palestinského státu, jaká je budoucnost Jeruzaléma, a kdy skončí osídlování palestinských území? Izrael nechce mír. Izrael chce žít v pevnosti a dál existovat, aniž by se vzdal jediného kousku palestinské půdy," řekl šéf jordánského parlamentu Abdel Hadi al-Majali. Podle něj by měl být rok 2009 pro Blízký východ rokem řešení a ne rokem dalšího jednání.

Předseda jordánského parlamentu navíc naznačil, že pokud Izrael nezačne spolupracovat, hrozí i válečný konflikt: "Pokud chce Izrael skutečně mír, bezpečnost a uznání ze strany arabských zemí a normalizaci normálních vztahů, řešení tady je. Pokud chce dál expandovat a zabírat palestinskou půdu, budeme muset zvolit jiný přístup. Možná to bude válka, Izrael by to měl vědět." Navíc dodal, že pokud nedojde k řešení nejpozději do poloviny příštího roku, stále víc muslimů v okolních zemí bude požadovat radikální řešení.

Naopak Evropa hodnotí Natanjahuův projev pozitivně. První krok, za kterým budou muset následovat další. Tak okomentovali někteří evropští politici projev izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. O situaci na Blízkém východě teď jednají v Lucemburku ministři zahraničí evropské sedmadvacítky. V podvečer budou mluvit i s izraelským ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem.

Za krok správným směrem označil projev izraelského premiéra i šéf české diplomacie Jan Kohout. "Akceptace druhého státu, to znamená palestinského, je tam přítomná. To je třeba vidět pozitivně," uvedl ministr Kohout před jednáním unijních ministrů zahraničí.

Za velmi důležitý první krok považuje zmínku o dvou státech na území dnešního Izraele i eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová. Mnoho dalších kroků podle ní ale musí následovat.

Unijní ministři se v Lucemburku sejdou také se šéfem izraelské diplomacie Liebermanem. Lucemburský výbor pro mír na Blízkém východě ohlásil demonstraci proti izraelskému ministrovi, kterého označuje za "nebezpečného a rasistického".

Přečtěte si také:
Palestinci usilují o svůj vlastní nezávislý stát
Americký prezident chce do dvou let dosáhnout míru na Blízkém východě
Nová válka mezi Hamasem a Fatahem
Obama vyzývá Izrael k zastavení osidlování palestinských území
Amerika naléhá na rušení izraelských osad na palestinských územích
Prezident USA Barack Obama podpořil nezávislý palestinský stát

Pavel Novák, Jaromír Marek, Lenka Rafaelová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme