Rozhodnutí nezveřejnit fotky mrtvého bin Ládina rozdělilo Američany

Americká vláda nezveřejní posmrtné fotografie Usámy bin Ládina. Rozhodl o tom prezident Barack Obama. Nechce prý publikací hrůzných záběrů jitřit vášně muslimů a vyvolávat ještě hlubší nenávist příznivců Al Káidy vůči USA. V samotných Spojených státech, jak mezi politiky, tak veřejností, vyvolalo nejnovější rozhodnutí Obamy smíšené reakce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama | Zdroj: Reuters

„Radili jsme se o tom. Ale my s jistotou víme, že je to on. Všechny testy to potvrdily. Takže není pochyb o tom, že jsme zabili Usámu bin Ládina,“ řekl prezident Barack Obama v rozhovoru pro televizi CBS.

Přehrát

00:00 / 00:00

USA nezveřejní fotky mrtvého bin Ládina. Podrobnosti od washingtonského zpravodaje ČRo Víta Pohanky v Ranním Radiožurnálu.

Vysvětlil také, proč se nakonec rozhodl snímky nezveřejňovat: „Nechceme, aby po světě kolovaly drastické záběry člověka, střeleného do hlavy, staly se nástrojem propagandy a podnítily další násilnosti. To není náš styl.“

Jak uvedl mluvčí prezidenta Jay Carney, Obama se pak definitivně rozhodl, že zveřejněním fotografií by tak jako tak nepřesvědčil stoupence spikleneckých teorií. Naopak by riskoval, že rozjitří protiamerické vášně. A to riziko mu podle mluvčího za to nestálo.

Různé reakce na rozhodnutí nezveřejnit fotky

V USA ale vyvolalo nejnovější rozhodnutí Obamy smíšené reakce jak mezi veřejností, tak i mezi politiky. Přivítal ho například republikánský senátor John McCain, Obamův soupeř o prezidentský post z roku 2008. Naopak odmítla ho Sarah Palinová, která po boku Johna McCaina kandidovala na viceprezidentku a dnes představuje hlavní tvář konzervativního hnutí čajových dýchánků.

Podobně jsou rozdělení i lidé, kteří při teroristických útocích 11. září 2001 ztratili nejbližší. Někteří odmítají argument, že by drastické fotografie mohly podněcovat nenávist a násilí proti Američanům.

„Na čí citlivost se tady berou ohledy? Náš nepřítel nepotřebuje žádné obrázky jako omluvu pro útoky proti Američanům,“ rozohnila se například na kanálu FOX News Debra Burlingtonová. Její bratr pilotoval jedno z letadel, která narazila do Světového obchodního centra. Jiní příbuzní tehdejších obětí ale rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy naopak vítají.

Spekulace a konspirační teorie

Rozhodnutí nezveřejnit posmrtné snímky bin Ládina ale také přiživilo nejrůznější spekulace a konspirační teorie, poukazující na řadu nejasností nebo nesrovnalostí.

Analytici upozorňují, že už zdaleka se neobjevují jen v Pákistánu, Afghánistánu nebo v arabských zemích, ale šíří se i na Západě. Internet a sociální sítě jsou zahlceny například zprávami typu, že bin Ládin žije, nebo naopak že je dávno mrtvý a jeho tělo bylo už 10 let u ledu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl Karel Randák, odborník na terorismus a bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace.

S tím ale nesouhlasí Karel Randák, odborník na terorismus a bývalý ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace. Na Rádiu Česko uvedl, že velmi dobře rozumím důvodům prezidenta Obamy, který nechce zveřejňovat drastické snímky. Právě tak si ale myslí, že zveřejnění by snížilo počet lidí, kteří věří na nejrůznější konspirační teorie.

„V dnešní době lze zmanipulovat jakoukoli fotografii, takže ta sama o sobě nepředstavuje žádný důkaz,“ uvedl. Dodal, že podle něj by zveřejnění snímků ani neohrozilo americkou národní bezpečnost. „Nicméně americká administrativa tak rozhodla a je třeba to respektovat,“ dodal.

Podle něj smrt bin Ládina časem potvrdí samotná Al.Káida. „Protože není důvod, proč by předstírali že je bin Ládin živý. Naopak oni budou chtít ukázat svoji akceschopnost, přestože je mrtev,“ dodal.

Vít Pohanka, Martin Křížek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme