Rozhodnutí o propuštění Plavšičové vyvolalo na Balkáně silné reakce

Bosňany pobouřilo oznámením Mezinárodního soudní tribunálu v Haagu pro zločiny v bývalé Jugoslávii, že předčasně propustí z vězení Biljanu Plavšičovou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní tribunál v Haagu

Soudní tribunál v Haagu | Foto: Česká televize

Devětasedmdesátiletá bývalá prezidentka Republiky srbské v Bosně si odpykává trest za zločiny proti lidskosti ve švédském vězení.

Propuštění Plavšičové například odsoudil rotující předseda kolektivní hlavy Bosny a Hercegoviny Željko Komšíč. Podle něj jde o poskvrnění památky obětí a urážku všech muslimů, kteří museli opustit své domovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O propuštění Biljany Plavšičové mluvil na Rádiu Česko balkanolog Filip Tesař.

Samotní bosenští Srbové přitom propuštění žádali paralelně s Biljanou Plavšičovou. Premiér Republiky Srbské Milorad Dodik už oznámil že Plavšičovou navštíví.

Dodik přitom na Svazu nezávislých sociálních demokratů celá léta odsuzuje válečné zločiny, kterých se někteří bývalí předáci dopustili. Zároveň ale dodává, že ke zločinům docházelo na obou stranách.

Odůvodnění haagského tribunálu

Haagský tribunál odůvodňuje svoje rozhodnutí vysokým věkem Plavšičové a tím, že si odseděla dvě třetiny trestu. "Plavšičová se vydala soudu dobrovolně bez otálení a na začátku přiznala svou vinu. Dále také s tribunálem spolupracovala jako svědek v dalších procesech," dodává ještě polehčující okolnosti balkanolog Filip Tesař.

Podle něj se Plavšičová minimálně ideově podílela na tom, co se dělo hlavně na počátku války. "Nicméně soud přihlédl k tomu, že v podstatě její svědectví a přiznání viny dost významně pomohlo zarámovat další okruhy navazujících procesů, které se týkaly systematického pronásledování obyvatel nesrbské národnosti v Bosně a Hercegovině."

Propustění může mít pozitivní dopad na další obviněné

Balkanolog ještě dodává, že v případě Plavšičové šlo svým způsobem o symbolický rozsudek a tak i její propuštění je symbolické. Tesař si navíc myslí, že propuštění může pozitivně ovlivnit další obviněné:

"V současné době probíhají desítky soudů za válečné zločiny, jak v Bosně a Hercegovině, tak v Srbsku a Chorvatsku u místních národních soudů. V Bosně a Hercegovině ještě mnoho lidí čeká na soud a tady v těch případech to nějaký efekt mít může."

Jaromír Janev, Dana Votýpková, Tomáš Pavlíček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme