Rozhodnutí o umístění sídla systému Galileo se odkládá

Rozhodnutí o umístění sídla řízení evropského systému satelitní navigace Galileo se odkládá. Českým novinářům to řekla stálá zástupkyně při Evropské unii Jana Reinišová. Původně o místě měli ministři dopravy rozhodnout už tento týden. Verdikt ale má padnout až 10. prosince.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operační družice navigačního systému Galileo

operační družice navigačního systému Galileo | Foto: Evropská kosmická agentura

O sídlo Galilea má zájem i Česko. Protikandidátem Prahy je Nizozemsko. Původně se o úřad ucházelo 11 kandidátů. V Česku by řídící středisko mělo sídlit v budově Konsolidační banky v Praze 7.

„Rada členských zemí EU potřebuje zřejmě delší čas na vybrání kandidáta. Vybírat se bude 8. prosince na takzvaném koreperu. Následně ministři na radě pro konkurenceschopnost potvrdí vítěze, to by mělo být 10. prosince,“ pospal zpravodaj ČRo v Bruselu Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možné umístění sídla Evropské vesmírné agentury v Praze tématem Radiu Česko

Objevila se ale zajímavá spekulace o diplomatické hře Čechů a Nizozemců. „Nizozemci by mohli za přepuštění místa úřadu chtít nějakou protislužbu. Co by to mohlo být, to lze jen těžko usuzovat,“ prozradil Novák. „Jedna ze spekulací je ta, že by Nizozemci mohli požadovat stažení kandidatury Mirka Topolánka na post evropského zástupce v Mezinárodním energetického úřadu, o který mají stejně jako Česká republika zájem,“ dodal.

Když do EU vstupovalo 12 nových členských států, bylo nepsaným pravidlem, že nově vzniklé úřady budou sídlit v nových unijních zemích. Například v Polsku už funguje agentura pro ochranu vnějších hranic Unie nebo v Maďarsku technologický institut.

Pavel Novák, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme