Rozhoduje se, kdo má právo rozhodnout o odpojení přístrojů

Americký federální soud rozhoduje v kontroverzním případu eutanázie. Kongres o víkendu na mimořádnem zasedání schválil zákon, který umožňuje rodičům 41leté Terri Schiavové dále bojovat o její právo na život i po 15 letech v komatu. Zatímco oni a její sourozenci si přejí, aby ji lékaři udržovali při životě, manžel žádá, aby byla odpojena od přístrojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Terri Schiavová proděla v roce 1990 rozsáhlý srdeční záchvat a utrpěla vážné poškození mozku. Od té doby ji lékaři ve floridském hospicu udržují ve stavu, který soudní znalec označil za vegetativní a tedy nejnižší formu biologického přežívání. Minulý pátek lékaři Terri na základě rozhodnutí floridského státního soudu na žádost manžela odpojili od přístrojů, což by znamenalo, že v průběhu několika týdnů zemře.

Sněmovna reprezentantů a před ní i Senát o víkendu na mimořádném zasedání zákon umožňující, aby se rodiče Schiavové znovu odvolali, tentokrát k federálnímu soudu. Prezident Bush urychleně přerušil dovolenou a zákon podepsal. Pokud rodiče Terri soud přesvědčí o správnosti své argumentace bude nemocná žena znovu napojena na umělou výživu. Manžel Terri Michael Schiavo trvá na tom, že pokud by se ona sama mohla rozhodnout, nechtěla by za takových podmínek žít. "Tohle Terri chtěla, tohle je její přání. Celé se to týká jen jí a ne prezidenta Bushe a jeho bratra, floridského guvernéra Jeba Bushe. Měli by se stydět."

Terrin otec naopak tvrdí, že jeho dcera reaguje na vnější podněty. Když prý jí například nabídl malou projížďku, reagovala úsměvem. Proto Terrin otec děkuje Sněmovně reprezentantů, Senátu i prezidentu Bushovi, že"zachránili jeho dceři život." Způsob, jakým byla zvláštní legislativa narychlo přijatá a skutečnost, skutečnost, že prezident Bush přerušil dovolenou, aby zákon mohl ve Washingtonu podepsat, názorně ilustruje, jak velký význam tomuto politici tomuto případu přikládají.

Podle názoru George Bushe i dalších republikánů nejde jen o záchranu jedné postižené ženy, ale o vítězství kultury života. Podle kritiků a některých demokratických zákonodárců jde naopak o nemístný zásah federálních institucí do rodinných záležitostí a pravomoci státního soudu motivovaný krajně pravicovou křesťanskou ideologií.

Případ vzbudil velký zájem amerických médií a veřejnosti - mimo jiné i proto, že soudy různých instancí už dvakrát v minulých letech rozhodly, že lékaři mají Terri od přístrojů odpojit a rodičům se zatím vždy podařilo verdikt zvrátit, jednou i za pomoci floridského guvernéra Jeba Bushe, republikána a bratra prezidenta.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme