Rozhovor o Koženém s novinářkou z Bahamských ostrovů

Finančník českého původu Viktor Kožený se dnes opět vydá na krátkou cestu z bahamského vězení v Nassau do centra hlavního města souostroví k soudu. Ten stále jedná o tom, zda na rozhodnutí o případném vydání Koženého do Spojených států, kde je obviněn z řady trestných činů, bude Čech s platným irským pasem, čekat v luxusní rezidenční čtvrti Lyford Cay nebo v jednom z nejhorších vězení Karibiku. S reportérkou bahamského radia a editorkou listu Bahama Journal Candiou Dames si v Nassau o případu povídal zpravodaj Miroslav Konvalina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Kožený | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Candia je půvabná mladá černoška, která opustila Bahamy na delší dobu jen jednou, a to když u amerického Washingtonu studovala universitu. Na Bahamách, kde žije asi tři sta tisíc lidí, zná kdekoho. Stačilo mě se s ní projíždět půl hodiny uličkami nočního Nassau a měl jsem pocit, že ostrované jsou jedna velká rodina. Candie jsem se zeptal, jak velkou pozornost tady vzbuzuje případ Kožený?

"Mnoho lidí to zajímá, myslím že pokaždé, když jde bohatá nebo známá osobnost k soudu, tak to lidi zajímá. Kožený dělá titulky na prvních stranách od chvíle, kdy byl ve Spojených státech obviněn před asi dvěma týdny."

Candia připomíná, že Viktor Kožený tady žije v luxusní, exkluzivní uzavřené čtvrti Lyford Cay na západě ostrova New Providence, kde je také hlavní město Nassau. "Můžete si představit sám, multimilionář trávící nyní svůj čas ve vězení jejího veličenstva, je to něco, co poutá pozorost."

"Máme na ostrově jen jedno vězení, a to je na tomto ostrově. Žalář má pověst skutečně tvrdého místa. Dokonce i organizace pro lidská práva Amnesty International v mnoha svých zprávách kritizovala správu a podmínky ve vězení, které označila za nelidské. Když v roce 2002 přišla k moci nová vláda, slibovali, že udělají ve vězení změny, ustavili komisi a čekali na doporučení. Nyní je nad vězením dozor, který má dohlížet na změny, ale je to stále tvrdé místo," tvrdí reportérka Candia Dames. Sama nevěří, že by měl Viktor Kožený ve vězení lepší podmínky než jiní.

"Nevíme konkrétně, jaká je jeho finanční situace, ale i když to lidi tady na Bahamách nevědí, předpokládají, že je multimilionářem, což ve skutečnosti píší zdejší média. V Koženého exkluzivním místě sousedí se Shonem Connerym. Musíte mít hodně peněž, aby jste mohli bydlet v Lyford Cay."

Na závěr jsem se rozhlasové kolegyně z Baham Candie Dames zeptal, zda si myslí, že Viktora Koženého dnes soudkyně Carolita Bethelová propustí na svobodu.

"Je to těžká otázka. Mám ale takový pocit, že ho propustí, ale nemám moc věcí, na kterých bych tento pocit založila. Jedna z věcí, která vyšla najevo, byl fakt, že měl nebo má pilotní průkaz. Je cvičeným pilotem, a proto se žalobce tolik soustředil na jeho osm pasů. I když většina z nich platná není, je tady obava, že jako pilot, bohatý muž a občan Venezuely, země, která by asi nevydala žádného svého občana do Spojených států. Existují obavy, že když bude propuštěn, uprchne do Venezuely, kde je prezident Hugo Chavéz, který není přátelsky naladěn ke Spojeným státům a asi není velká naděje, že by ho Venezuela vydala. Viktor Kožený ale samozřejmě tvrdí, že by v případě propuštění z bahamského vězení neuletěl."

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme