Rozhovor s možným novým předsedou Evropské komise

Dnes v podvečer mají političtí představitelé pětadvacítky potvrdit nebo nepotvrdit, že se novým předsedou Evropské komise stane portugalský premiér José Manuel Durao Barroso. Učiní tak na narychlo svolaném zvláštním summitu v Bruselu. S kandidátem na vrcholnou unijí funkci mluvil nedávno reportér Vít Pohanka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Manuel Durao Barroso

José Manuel Durao Barroso | Zdroj: ČTK

Česká republika má prý s jeho rodným Portugalskem mnoho společného:

"Jsme si velmi podobní. Máme deset milionů obyvatel, stejně jako Česká republika. Naše země je rozhlohou víceméně stejně veliká. Podobně jako Česko jsme v době vstupu do Unie hospodářsky zaostávali za průměrem tehdejší dvanáctky. Také geograficky jsme na periferii Evropské unie, takže máme hodně společného."

A co by tedy chtěl žhavý kandidát na předsedu Evropské komise na základě portugalské zkušenosti vzkázat posluchačům Českého rozhlasu.

"Můj hlavní vzkaz vaší veřejnosti je následující: země naší velikosti mohou členstvím v Unii mnoho získat. Když jsme v lednu 1986 vstupovali do tehdejšího Evropského hospodářského společenství, činil náš hrubý domácí příjem na hlavu jenom zhruba 50 procent evropského průměru. Teď je to přes sedmdesát procent a to je podle mne dobrý výsledek. Existují obavy, aby si malé nebo středně velké země udržely v unii identitu. Česko i Portugalsko se počítají v rozšířené Evropě ke středně velkým zemím - nejsou mezi 5 velkými, ale zdaleka nepatří k malým zemím. To mne vede k jistotě, že můžeme zůstat dobrými Portugalci nebo Čechy a současně Evropany. A já se velmi těším, že naše země budou i z tohoto důvodu v budoucnu moci intenzivněji spolupracovat uvnitř Evropské unie."

Už nyní jsme ale svědky, že menší nebo středně velké země krizují velké, především Francii nebo Německo, že si uzurpují více pravomocí, než by jim mělo příslušet. Dá se tomu podle premiéra Barrosa vůbec nějak zabránit?

"Je důležité, abychom v Evropě zachovali princip rovnosti - to je zakládní princip Evropské unie. Když vznikalo Evropské hospodářské společenství, byly v něm Francie a Německo jako velké státy a na druhé straně i mnohem menší země Beneluxu, především Lucembursko a nedocházelo k žádným třenicím. Nyní je tu nebezpečí, že se některé země v pětadvacetičlenné Unii budou pokoušet vytvořit určité rozvrstvení. Pak by stály velké země proti malým a to je velmi nebezpečná tendence a té se dá bránit jenom v případě, že budeme hlídat ten zmínění princip rovnosti. Samozřejmě si uvědomuji, že vliv různých zemí nebude nikdy stejný. Například Německo bude mít vždycky větší vliv než třeba Lucembursko nebo pobaltské státy. Ale z pohledu evropských institucí, zákonů a práv každé jedné členské země se musíme snažit o co největší rovnováhu - jinak bychom zničili základy, na kterých byla postavena Evropská unie."

Slova premiéra Barrosa zní logicky - jenomže například už při dohadování o Evropské ústavě a koneckonců i při výběru osoby budoucího předsedy Evropské komise jsme byli svědky nejrůznějších třenic a vleklého vyjednávání. Francie delší dobu porušuje pakt stability, k jehož dodržování se sama zavázala a stále se jí daří vyhnout trestu, kterému například neušlo pro stejný prohřešek právě Portugalsko. Ptám se proto premiéra Barrosa, jak chce zabránit tomu, aby si některé především velké země, nebyly jak se říká rovnější než země malé:

"Například v Evropské radě by mělo platit pravidlo "jeden stát - jeden hlas". Zatím byla Evropská unie v tomhle ohledu spravedlivá - je to dobrá instituce, ve které existuje vůle ke kompromisu. Mohu vám to říct z vlastní zkušenosti, protože jsem byl v minulé vládě deset let ministrem zahraničí. Vím tedy, že když i malý stát něco navrhne, je úplně obvyklé, že ho přijmou bez problémů i velké státy. A to je dobře. Já jsem prostě přesvědčen, že potřebujeme víc Evropy a ne méně. Potřebujeme víc integrace, solidarity. Nedává smysl, abychom měli plně integrovaný společný trh bez jisté sociální a ekonomické solidarity. Kdybychom prosazovali jenom tržní mechanismy, rostly by rozdíly mezi členskými zeměmi. A to není dobré pro Evropu, není to dobré pro rozvoj, kterého chceme na našem kontinentu dosáhnout."

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme