Rozhovor s náměstkem ministryně zahraničí USA Danielem Friedem

Na amerických plánech vybudovat radar v Česku se nic nemění - ani zpráva amerických tajných služeb, podle které Írán nevyvíjí jaderné zbraně, není důvodem ke změně. Českému rozhlasu to dnes v Bruselu řekl náměstek americké ministryně zahraničí Daniel Fried.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Fried

Daniel Fried | Foto: Velvyslanectví USA v ČR

Spojené státy také stále nabízejí Rusku, že by na plánované radarové části americké protiraketové základny působili ruští experti. S náměstkem Friedem dnes mluvil v centrále NATO zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Írán nevyvíjí jaderné zbraně - to je hlavní bod zprávy amerických tajných služeb zveřejněné v tomto týdnu. Americké plány vybudovat radar v Česku a základnu v Polsku se tak ocitly znovu pod palbou kritiky, především z Ruska. Podle náměstka americké ministryně zahraničí Frieda, ale Washington nehodlá měnit kurz.

Ne, na našich současných plánech to nic nemění. Náš program raketové obrany je založený na budoucích nepředvídatelných situacích, které mohou nastat na Blízkém východě, ať už z Íránu nebo z jiných zemí. Kdybych si sedl s vaším vicepremiérem Vondrou nebo premiérem Topolánkem, mohli bychom snadno sestavit celý seznam takových zemí. My musíme přemýšlet dvacet pět let dopředu. A brát v úvahu, jaké nové nebezpečí se může objevit. Musíme přemýšlet nad tím, co můžeme udělat, abychom chránili území Severoatlantické aliance, Ameriku i Evropu před takovými hrozbami, připomněl Fried.

Moskva přitom opět v posledních dnech ústy ministra zahraničí ostře americký záměr napadla. Mimo jiné jí vadí, že Washington údajně nabízí jen občasné inspekce plánovaných zařízení v Česku a v Polsku.

To je tak trochu falešný výrok. Spojené státy učinily Rusku velmi vstřícný a vizionářskou nabídku. Týkala se spolupráci při raketové obraně za účasti Ruska, Spojených států a Severoatlantické aliance. Mimochodem, tu nabídku jsme formulovali ve spolupráci s Polskem a Českou republikou. Podílel se na ní i vicepremiér Vondra a ten řekl: Čím víc multilaterární taková obrana bude a čím víc do ní bude zapojené NATO, tím lépe pro Českou republiku. My našim přátelům nasloucháme, zejména když mohou nabídnout moudrou radu.

Česká vláda je z pochopitelných historických důvodů na tuto věc citlivá, stejně jako česká veřejnost. Já si myslím, že to je věc, která by se měla dopracovat a v každém případě, to jak reaguje Rusko, je tak trochu pokus odvést pozornost od toho podstatného. Skutečností je, americká nabídka je dobrá nabídka a o tom bychom měli diskutovat.

Rozhovor Víta Pohanky s náměstkem ministryně zahraničí USA Danielem Friedem | Foto: Vít Pohanka

Jenže právě otázky přítomnosti ruských vojáků na našem území způsobila v České republice velký poprask. Věděli o něm čeští politici předem?

Nic o vás bez vás. My nemůžeme mluvit za Českou republiku. Nemůžeme něco nabízet za vaši zemi bez vás. Učinili jsme prostě vážně míněnou nabídku a chtěli bychom slyšet vážnou ruskou odpověď, spíš než jen snahu skórovat v téhle debatě.

V Polsku se změnila vláda a nový premiér Tusk chce dosavadní vyjednávání se Spojenými státy znovu přezkoumat. Nehrozí, že to jednání s Varšavou přinejmenším prodlouží a tím se dostane americký plán do výrazného časového skluzu?

Oni se chtějí ujistit, že prostudovali všechny důslledky, které to může mít, a je správné, že to chtějí. Budeme pracovat na tom abychom mohli odpovědět na jejich otázky. Zahájíme s nimi jednání, až na to budou připravení. Myslím, že to budou tvrdí, ale féroví vyjednavači Myslím si také, že polská vládní strana Platforma je potěšená tím, že se snažíme postupovat multilaterárně. Stejně jako Alexandr Vondra nás někteří přátelé z Platformy vyzývali, abychom do jednání co nejvíc zapojili NATO, snažili se vyhovět Rusku a to obojí jsme učinili. A co se času týče, já jsem nikdy nečekal, že budeme hotoví do konce roku. Takže nejsem překvapený.

Pokud by se jednání s Polskem nevyvíjela dobře, uvažují Američané o možnosti postavit radar v Česku bez základny v Polsku?

Já myslím, že získáme obojí. Nechci spekulovat o té či oné možnosti, na to je moc brzy. Budeme pokračovat v otevřených a transparentních jednáních s našimi polskými a českými přáteli a budeme řešit všechny otázky tak, jak přijdou. Takže tu možnost, kterou jste zmínil ani nezvažujeme.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme