Kanada 1:0 Česko

Rozhovor s vynálezcem ji stál život. Torzo nalezené u břehu Dánska patří pohřešované novinářce

Dánská policie ve středu identifikovala bezhlavé torzo ženy, které v pondělí nalezla u pobřeží Kodaně. Patří švédské novinářce Kim Wallové, kterou úřady pohřešují od 10. srpna, kdy nastoupila na palubu ponorky dánského vynálezce Petera Madsena. Informovala o tom agentura Reuters. Právě kolem něj se točí záhada, která otřásla Skandinávií. Vyšetřovatelé ho viní ze zabití 30leté Švédky.

Kodaň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinářka Kim Wallová | Zdroj: Reuters/TT NEWS AGENCY

Kim Wallová rodině řekla, že jede do Dánska, aby s obdivovaným 46letým vynálezcem Madsenem udělala rozhovor. Společně byli naposledy spatřeni v kodaňském přístavu Refshaleoen ve čtvrtek 10. srpna, kolem sedmé hodiny večer.

Pátrání po pohřešované novinářce | Zdroj: Reuters

Když se Wallová nevracela dlouho domů, její přítel zavolal policii a začalo pátrání. Druhého dne ráno záchranáři našli potápějící se ponorku. Jediným člověkem široko daleko byl ale pouze Madsen. Ponorka byla podle policie potopena záměrně.

Dánská prokuratura vynálezce viní z neumyslného zabití, píše BBC. On vinu odmítá. Před soudem uvedl, že žena zemřela při nehodě a on ji „pohřbil“ v moři. Při prvotním výslechu však tvrdil, že ženu vysadil živou a zdravou v Kodani.

Záhada nebyla o nic jasnější do pondělí, kdy bylo u břehu města Køge nalezeno ženské tělo bez hlavy a končetin. „DNA torza a Kim Wallové sedí,“ oznámila dánská policie ve středu na svém twitteru s tím, že případ nebude dál komentovat.

Ještě před tím policejní šéf Jens Moller Jensen upřesnil, že končetiny a hlava byly z nalezeného těla odřezány záměrně.

Co přesně se švédské novinářce stalo, se buď zatím neví, nebo to dánské úřady drží velmi dobře pod pokličkou. 

Dánský hrdina i mrzutý inženýr

Už na střední škole byla věda pro Petera Madsena vášní a důvěra ve své vlastní dovednosti mu nikdy nechyběla. O pár let později se z něj tak opravdu stal oslavovaný vynálezce, kterého Dánové obdivují především za jeho zdatnost v technologiích a designu.

Peter Madsen poté, co byl zachráněn z potápějící se ponorky. | Zdroj: Reuters

Jeho výbušná povaha však mnohdy do společnosti, která si zakládá především na zdvořilosti, nezapadala, podotýká deník The New York Times.

Narodil se v roce 1971 jako jeden ze čtyř synů, které v malém dánském městě Høng vychovával pouze jejich otec. Při sepisování biografie se Thomasi Djursingovi svěřil, že byl otec násilnický.

V 15 letech začal pilně pracovat na svém snu vyrábět rakety. V jeho biografii se uvádí, že si dokonce vymyslel falešnou vesmírnou společnost, aby se dostal k expertům, kteří by mu v cestě za snem pomohli.

Kim Wallová

Švédská novinářka pracovala na volné noze. Psala například pro Guardian, New York Times, South China Morning Post. V posledních dnech připravovala článek o dánském vynálezci Peterovi Madsenovi. Vystudovala London School of Economics a Columbia University. Žila mezi New Yorkem a Pekingem.

„Jednou jsem mluvil dvě hodiny s inženýrem o vysoce koncentrovaném vodíku a tolik informací jsem dostal jen proto, že mu nedošlo, že je mi jen 15,“ popsal Djursingovi.

Během školních přestávek údajně chodil s dotazy za učiteli chemie a fyziky, po škole pak ležel v knihách o cestování vesmírem a přistání na měsíci. První pokusy o start s podomácky vyrobenými raketami mu nevyšly. Třetí ale slavil úspěch. Z pozemku za školou vylítla do výšky asi 100 metrů, než začala klesat zpět k zemi.

Po střední studoval inženýrství, studia ale nikdy nedokončil. Stal se totiž lokální celebritou. Díky jeho ambicím a inovacím ho mnozí viděli pracovat třeba u vesmírných gigantů, jako je americká NASA.

Skutečnost byla ale jinde, obdivovatelé do Madsena investovali, a tak v roce 2008 mohl spoluzaložit amatérskou společnost pro průzkum vesmíru.

Ponorka UC3 Nautilus dánského vynálezce Petera Madsena | Zdroj: Reuters

V době, kdy plánovala svůj první start z Baltského moře v roce 2011, se ale začala rozpadat a Madsena opustili jeho přátelé i kolegové. V práci musel pokračovat sám.

„Peter Madsen našel jednoduchá řešení velkých problému a stal se inspirací pro inženýry z celého světa,“ popsal vynálezce Djursing.

Frustrovaný ano, násilník ne

Oslavné a obdivuhodné komentáře na jeho osobu však také doplňuje reputace nepříjemného a mrzutého člověka. Podle životapisce od sebe ostatní odehnal tím, že byl často frustrovaný a rozzlobený. Nikdo však nikdy nemluvil o tom, že by byl Madsen násilnický.

Ti, kteří ho znají, jsou šokovaní. „Peter má pestrou osobnost, ale v žádném případě není zlý, nevěřím, že by měl v sobě něco násilnického,“ popsal jeden z členů komunity zabývající se stavbou amatérských ponorek pro New York Times.   

Případu se blízce věnují dánská a švédská média, přitáhl však pozornost celého světa. Kvůli ochraně dalšího vyšetřování případ není přístupný veřejnosti.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme