Rozhovor se zástupcem ředitele protiraketové obrany Spojených států

Americké základny protiraketové obrany - to bude jedno z témat dnešní neformální schůzky ministrů obrany Severoatlantické aliance ve španělské Seville. Spojené státy požádaly o jejich umístění na území České republiky a Polska. Obávají se totiž, že by některá z blízkovýchodních zemí mohla v budoucnu odpálit balistické rakety na Ameriku nebo Evropu. Přesné plány Washingtonu zjišťoval v rozhovoru se zástupcem ředitele protiraketové obrany Spojených států generálem Keithem McNamarou zpravodaj Českého rozhlasu Alexandr Pícha.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

instalace Interceptoru

instalace Interceptoru | Foto: MDA USA

Velení amerického úřadu protiraketové obrany se striktně drží stranou politických debat o amerických základnách, to je rolí ministerstva zahraničí ve Washingtonu. Generál McNamara přesně popsal Českému rozhlasu, jaká je obranná strategická i taktická úloha plánovaných základen:

"Z taktického hlediska se zaměřujeme na nárůst programů výroby balistických raket na Blízkém východě. Tyto zbraně představují potencionální ohrožení. Rakety vyvinuté a vyvíjené na Blízkém východě už jsou nebo budou schopné zasáhnout naše spojence v Evropě a stejně tak Spojené státy."

Zeptal jsem se generála McNamary, proč Spojené státy nezvažují umístění radaru a protiraketových střel v Británii, o které se dříve diskutovalo, nebo v jiné zemi Severoatlantické aliance, kde už americká armáda má své zařízení.

"Česká republika a Polsko poskytují pro tento systém velmi výhodnou polohu. Je to jednoduché, dala by se odtamtud ochránit vůči směru z Blízkého východu celá Evropa, kdybychom tam měli zařízení."

Součástí tohoto systému je pozemní radar, který by měl stát právě u nás. Ten není jediný, protože Američané mají další radary ve vesmíru, na moři i na souši jinde ve světě. Jeho úloha je ale důležitá právě pro ochranu Evropy.

"V podstatě, kdyby byla balistická raketa vypálena právě na Blízkém východě, potřebujeme, aby ji radary v Evropě rychle zachytily. Je pak velice důležité, aby radar po celou dobu sledoval z výhodné pozice dráhu střely. Data z tohoto a z dalších radarů jsou okamžitě vyhodnocována za pomocí počítačového systému. A právě tyto údaje jsou nezbytné pro to, aby nás Interceptory ochránily před těmito balistickými raketami, které by v budoucnosti mohly ohrozit Evropu a Spojené státy."

Mimo tento rozhovor s generálem McNamarou jsem se také ptal představitelů agentury i vojáků z protiraketové základny tady v Americe, co si myslí o našich debatách o základnách. Zástupci protiraketové obrany odmítají jakkoliv komentovat politickou situaci. Z jejich reakcí bylo možné jen vysledovat, že je překvapuje, že nechceme být chránění proti narůstající hrozbě z Blízkého východu. Za bezpředmětné také považují spekulace, že by měl tento systém sloužit k obraně vůči ruským raketám. Těch je totiž tolik, že by 10 Interceptorů mohlo zastavit pouze jejich malý zlomek.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme