Rozhovory o kapitulaci Al-Káidy ztroskotaly

Rozhovory mezi protitalibanskými kmenovými silami a bojovníky sítě Al-Káida v oblasti Tora Bora na východě Afghánistánu ztroskotaly. Přívrženci hledaného islámského radikála bin Ládina si pro složení zbraní, k němuž se v úterý zavázali, kladli řadu podmínek. Americké letectvo proto obnovilo nálety na tuto oblast a afghánské jednotky pokračují v pozemní ofenzívě. Američané přišli o jeden z bombardérů, který se v podvečer z neznámých příčin zřítil do moře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje v oblasti Tora Bora

boje v oblasti Tora Bora | Zdroj: ČTK

Bojovníci Al-Káidy požadovali, aby jejich kapitulaci byli přítomni zahraniční novináři, pracovníci OSN a diplomaté z těch zemí, odkud sami pocházejí. Jde totiž většinou o žoldáky z arabských států a Pákistánu. Obávají se, že vojáci Severního spojenectví se jim budou mstít a začnou je bez soudu popravovat. Obavy jsou to oprávněné, protože po obsazení města Mazáre Šarífu na severu země tam bylo nalezeno několik set těl Talibů, které zastřelili vojáci spojenectví dřív, než se na místo dostavili mezinárodní organizace a novináři. K podobným masakrům docházelo i na jiných místech. Bojovníci Al-Káidy se tedy s největší pravděpodobností nevzdají, pokud nebudou mít záruku, že s nimi bude nakládáno jako s válečnými zajatci.

K večeru bylo několik tisíc příslušníků této teroristické sítě vytlačeno do údolí Melawa, které je nyní obklíčeno. Některým se už v minulých dnech pravděpodobně podařilo přejít hranici do Pákistánu, i když podle pákistánských zdrojů byla přijata všechna opatření k tomu, aby nikdo z Afghánistánu neunikl. Včera byla skupina bojovníků Al-Káidy na koních spatřena nedaleko pákistánských hranic. Do vzduchu však vzlétly pákistánské vrtulníky a zahnaly vojáky zpět. Kde se nachází sám vůdce Usáma bin Ládin není stále jasné, ale místní velitelé Severního spojenectví se domnívají, že je také v údolí Melawa. Oblast Tora Bora je jako jedna z mála v Afghánistánu hustě zalesněna, a proto se tam mohou malé skupinky ozbrojenců skrývat ještě hodně dlouho.

Na pozice Al-Káidy znovu útočily americké bombardéry B-52. Nálety prý začaly hodinu poté, co obklíčeným bojovníkům organizace Usámy bin Ládina vypršela původní lhůta pro odevzdání zbraní. V podvečer se jeden z bombardérů typu B-1, který se také podílel na vojenských akcích Spojených států v Afghánistánu, i s čtyřčlennou posádkou zřítil do Indického oceánu. Oznámilo to ve Washingtonu americké ministerstvo obrany. Letoun se zřítil asi 50 kilometrů severně od základny Diego Garcia. Neví se, jestli se vracel z mise na tuto britskou základnu, nebo naopak směřovalo do Afghánistánu. Známa není ani příčina nehody. Všichni členové posádky letounu byli zachráněni americkým torpédoborcem. Šlo o první pád amerického bombardéru od začátku leteckých útoků na Afghánistán 7. října.

Vzdát se odmítá i významný velitel Talibanu Háfiz Madžíd ve vesnici u jihoafghánského Kandaháru. Také on údajně žádá záruky, že nebude zabit. Oznámili to v noci na dnešek představitelé protitalibanských sil. I pátý den poté, co Taliban předal Kandahár kmenovým silám, zůstává situace ve městě napjatá. Kmenoví vůdcové soutěží o co největší podíl na moci. Na několika místech odmítají bojovníci Talibanu a sítě Al-Káida Usámy bin Ládina složit zbraně.

Jak hlásí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, k samotným obyvatelům Afghánistánu se informace dostávají ještě pomaleji než k lidem v zahraničí. Kazetu, na které se vůdce teroristické organizace al-Káida a bin Ládin přiznává k útokům na Spojené státy, dnes možná uvidí občané Afghánistánu - tedy ti, kteří mají elektřinu a nakonec i televizi, což je mizivé procento. Teprve před dvěma dny poprvé Afghánci poprvé shlédli záběry z 11. září z New Yorku a Washingtonu. Donedávna neměli téměř žádnou možnost sledovat události ve světě a dokonce ani u sebe doma. O tom, že během dnešního dne by se měli příslušníci al-Káidy bránící se ještě v horské oblasti Tora Bora vzdát, se obyvatelé Afghánistánu dozvědí mnohem později než Evropané.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Petra Procházková, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme