Rozhovory o situaci v Betlémě dosud bezvýsledné

Bez výsledku skončilo i druhé kolo izraelsko- palestinských jednání o situaci v Betlémě. Rozhovory mají ukončit krizi kolem baziliky Zrození Páně, kterou už 21 dní obléhá izraelská armáda. Podle palestinského státního ministra Saláha Tamarího se obě strany znovu sejdou v úterý odpoledne. Tamarí také potvrdil, že izraelská armáda možná brzy povolí evakuaci asi čtyř osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelská hlídka | Zdroj: ČTK

Podle Izraeců se v bazilice mezi zhruba dvěma stovkami Palestinců skrývá asi třicet hledaných teroristů. Izraelci je chtějí předvést před izraelskou justici nebo jim nabízejí exil. Palestinci ale na tyto podmínky nehodlají přistoupit.

Už první kolo rozhovorů dopadlo bez jakékoli známky pokroku. V betlémské bazilice Zrození Páně, která stojí na místě, kde se podle tradice narodil Ježíš Kristus, se už třetí týden ukrývají spolu s civilisty asi dvě stovky palestinských ozbrojenců a celý komplex je obklíčen izraelskými vojáky.

Schůzku zprostředkovali představitelé několika křesťanských církví. Jeden z nich, Andrew White, popsal pro BBC, jaká je podle jeho informací v kostele atmosféra. "Někteří lidé uvnitř už mluví o tom, že chtějí spáchat sebevraždu. Víme, že mnozí z nich jsou zoufalí. Myslím, že všechny strany oceňují to, co musíme udělat: musíme za každou cenu zabránit eskalaci humanitární krize uvnitř kostela a eskalaci celé této krize."

Izraelci původně palestinským ozbrojencům nabízeli dvě možnosti: buď se vzdají a půjdou před vojenský soud, nebo odejdou do zahraničí bez možnosti návratu.

Britové nepotvrdili zprávy o masakru v Džanínu na západním břehu Jordnánu. Britští záchranáři, kteří právě ukončili práci v palestinském uprchlickém táboře Džanín, nepotvrdili tvrzení Palestinců o stovkách obětí nedávné izraelské vojenské operace. Britům se během dvou dnů podařilo vyprostit z trosek čtyři těla - další mrtví podle nich v táboře nejsou. Izrael přiznal, že jeho vojáci zabili během zásahu 50 Palestinců a že na jeho straně zemřelo 23 vojáků.

Příští týden má do Džanínu dorazit vyšetřovací tým OSN, který má zjistit, co je pravdy na palestinském tvrzení, že izraelská armáda v táboře masakrovala civilisty.

Izrael pozval představitele Evropské unie k návštěvě palestinského předáka Jásira Arafata, který zůstává ve svém sídle v Ramalláhu obleženém izraleskými vojáky. S návrhem vystoupil izraelský ministr zahraničí Šimon Peres před summitem "Patnáctky" se státy Středomoří ve španělské Valencii.

Jak uvádí bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, Evropská unie neustále trvá na tom, že blokáda palestinského vůdce Jásira Arafata je nepřijatelná, a žádá jeho osvobození. Když navíc před měsícem chtěl šéf zahraničí EU Javiér Solana a španělský ministr zahraničí Piqué navštvít Arafata v domácím vězení v Ramalláhu, Izrael to zakázal. Ministr Peres teď před setkáním s představiteli Unie tvrdí, že šlo o nedorozumění. "Představitelé Evropské unie mají kdykoli možnost Arafata navštívit," říká Peres.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich o Peresově výzvě

Delegace EU v čele s Javiérem Solanou se na Blízký východ vypraví ještě dnes večer.

Několik detonací zaznělo v pondělí v podvečer v okolí Arafatova okupovaného sídla v Ramalláhu. Podle Izraelců je palestinský předák v pořádku. V okolí jeho štábu prý armáda odpálila jenom několik nevybuchlých granátů. Také šéf palestinské bezpečnosti Mohamed Dahlan potvrdil, že se palestinskému předákovi nic nestalo. Podle Dahlana izraelská armáda likviduje zdi uvnitř budovy, aby se mohla v případě nutnosti dostat do Arafatových kanceláří. Izraelská armáda okupuje Arafatovo sídlo od 29. března, kdy začala izraelská ofenzíva.

Snímky vztahující se k této zprávě najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Milan Kopp, Milan Fridrich, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme