Rozkol v řadách NATO pokračuje

Rozkol v řadách Severoatlantické aliance nevyřešila ani večerní schůzka Rady NATO. Krizi, která je označovaná za největší od 60. let, způsobil rozdílný pohled na obranu Turecka - to jako jediný člen aliance sousedí s Irákem. Německo, Francie a Belgie stále trvají na tom, že plán na obranu Turecka v tuto chvíli nepodpoří. Jednání mají pokračovat ve středu. Spojené státy jsou roztržkou uvnitř aliance rozladěné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky Turecka a NATO

vlajky Turecka a NATO | Zdroj: ČTK

Podle bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha oznámil krach jednání Rady NATO bez dalších podrobností mluvčí aliance Yves Brodeur. Potvrdil tak, že plánování obrany Turecka v případě války v Iráku se zatím nekoná. Trojice evropských zemí - Francie, Belgie a Německo - nadále trvá na tom, že zatím nemá smysl posilovat ze společných rezerv obranu Turecka, když v Iráku pokračují zbrojní inspekce a válka se dá odvrátit.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich o krizi v NATO

Velvyslanci 19 členských zemí NATO se tak budou pokoušet překonat současnou krizi znovu zítra. Spojené státy přitom trvají na tom, že Turecko potřebuje co nejrychleji získat záruky pro svou bezpečnost, pokud by na něj Irák zaútočil zbraněmi hromadného ničení.

Jak uvádí z Washingtonu náš zpravodaj Miroslav Konvalina, prezident Bush dává najevo své rozladění nad tím, že se tři evropské členské země NATO snaží zablokovat americké přípravy na ochranu Turecka. Nerozumím tomu rozhodnutí, má to negativní vliv na alianci, když není schopná vyjádřit se jednotně ke společné obraně, řekl americký prezident.

Na domácí scéně se situace pomalu obrací a George Bush získává opět podporu veřejnosti k útoku na Irák. Více než polovina Američanů si myslí, že Spojené státy vyčerpaly diplomatické možnosti k odzbrojení Iráku a 56 procent sdělilo, že Bílý dům dal přesvědčivé důkazy o nezbytnosti vojenské akce proti Bagdádu.

Francie je připravena jít se Spojenými státy do diplomatického konfliktu. V pátek představí v Radě bezpečnosti plán, který by měl přispět k odvrácení vojenského útoku na Irák. Šéf francouzské diplomacie Dominique de Villepin prohlásil, že Francie předloží plán na odzbrojení Iráku, který podporují Německo i Rusko, jak v Paříži potvrdil prezident Vladimir Putin. Ten zároveň naznačil, že Rusko stejně jako Francie je ochotno přispět k dodržování kontroly bezletového pásma nad Irákem svými letadly.

Francouzští diplomaté se před odletem de Villepina do New Yorku budou snažit získat podporu pro svůj plán i u dalších zemí. Francouzská veřejnost přitom stojí v tuto chvíli jednoznačně za svým prezidentem. Pouhých 14 procent Francouzů je přesvědčeno o tom, že důvody pro zahájení války s Irákem jsou dostatečné, zatímco 77 procent dotázaných si naopak válku nepřeje.

Do Iráku mezitím dorazilo prvních 14 dobrovolníků ze západních zemí - v rámci akce Lidské štíty pro Irák chtějí v případě amerického útoku chránit citlivé objekty vlastními těly. Skupina složená z 11 Italů, dvou Kanaďanů a jednoho Španěla přijela pěti auty do Iráku z Londýna přes Itálii, Řecko, Turecko a Sýrii a urazila od konce ledna asi 4800 kilometrů. Podobnou cestou mají přijet v příštích dnech další skupiny. V sobotu chtějí v Bagdádu uspořádat mírovou demonstraci.

Katarská televize Al Džazíra vysílala údajné prohlášení vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina. Varoval v něm arabské země před podporou vojenského zásahu proti Iráku a za důležité v boji se Spojenými státy označil sebevražedné útoky. Američtí zpravodajští analytici soudí, že na nahrávce skutečně mluví bin Ládin. Je prý ale potřeba zvukový záznam podrobně prozkoumat.

Milan Fridrich, Miroslav Konvalina, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme