Rozmary počasí ovlivnily život Belgičanů

Evropu o víkendu potrápilo počasí - sněhové vánice způsobily velké dopravní problémy v Británii, ale také v Nizozemsku a Belgii. Kolega Vít Pohanka je zažil v Bruselu - a vidí zimní těžkosti pod vlastním úhlem pohledu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

první sníh | Zdroj: ČTK

Před lety kroutila při zimní návštěvě Žďáru nad Sázavou jedna moje britská kamarádka nechápavě hlavou: přes noc napadlo asi dvacet centimetrů sněhu, ale když jsme ráno vyrazili na procházku, byly už ulice i chodníky prohrnuté, jezdily autobusy městské hromadné dopravy i jiná motorová vozidla.

Chce se říct, jako by se nechumelilo. Typická zimní idylka na Českomoravské vysočině. Kdyby se něco takového stalo v Londýně, konstatovala suše kamarádka, byla by to katastrofa století. Když jsem později při pracovních pobytech v městě nad Temží viděl, jakou doslova paseku udělá i půlcentimetrový poprašek, musel jsem jí dát za pravdu.

Podobné to bývá i v Paříži a když jsem tedy nyní v pátek z okna bruselského hotelu sledoval, jak se venku čerti žení a řádí fujavice, naplnilo mne to zvídavým očekáváním.

Belgičané se ve své reakci - soudě podle večerních zpráv - od Londýňanů a Pařížanů moc nelišili. Jejich země prostě není na podobné zimní radosti připravená a vybavená. Sněhu sice nebylo z pohledu Středoevropana tolik a mráz zdaleka neklesl tak hluboko, jak jsme na to zvyklí. Nicméně nehody zanedlouho zablokovaly celé úseky dálnic, velké problémy měla autobusová, železniční i letecká doprava.

V sobotu se rozhodlo vedení belgického fotbalového svazu odvolat všechny plánovaná utkání. V Bruselu umrzl bezdomovec a ještě v sobotu odpoledne jsem se po chodnících brodil spolu Bruselany po kotníky v mokré břečce - kterou nikdo neodklízel, protože na to město zřejmě prostě nemá lidi a i kdyby je mělo, nebudou nejspíš mít potřebné nářadí.

Jen pomalu se v neděli - kdy jsem odjížděl - život vracel k normálu. Je určitě pochopitelné, že i takový relativně malý výkyv počasí, který by byl Čechách, na Moravě a ve Slezsku celkem běžný, způsobí tak velké problémy v zemi, ve které k nim dochází velmi zřídka. I tak mne ale znovu překvapilo, jak jednu z nejvyspělejších zemí na světě, se silnou ekonomikou a vysoce rozvinutou a sofistikovanou infrastrukturou, dokáže vyvést z míry vcelku nevinný a předvídatelný rozmar počasí.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme