Rozpálené Rio se chystá na novoroční oslavy. Hotely se radují ze zájmu turistů

Brazílie se sice potýká s ekonomickou krizí, ale třeba hoteliéři v Riu de Janeiru prosperují – alespoň teď o Vánocích a na přelomu roku. Hotely už hlásí větší obsazenost než v předchozích letech. Přispěla k tomu zřejmě i slábnoucí brazilská měna, díky níž je nyní pro cizince v zemi levněji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsilvestrovské Rio de Janeiro. Na snímku zájemci o surfování s pádly, což je v Brazílii oblíbený mořský sport | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Pláže jsou plné, slunečník na slunečníku, plážové sprchy jedou na plno. Hráči na místních hřištích jsou namazaní silnou vrstvou krému a rozžhavený písek pod nohama musejí kropit.

Silnou vrstvu krému mají na sobě i instruktoři surfování s pádly, což je v Riu velmi oblíbený letní mořský sport.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru přednovoročního Ria de Janeira přiblížil zpravodaj ČRo David Koubek

Pokyny před vyplutím do vln právě pozorně poslouchají dvě sestry, které tenhle sport zkoušejí poprvé. Nejsou původem z Ria, ale Denise tu bydlí a Daise za ní přijela na letní prázdniny.

„Už je to třetí rok, co je tady za mnou v Riu. A vždycky je tu nějaká novinka, co se dá naučit. Za jedinou dovolenou určitě nevyčerpáte všechny možnosti,“ říká Denise.

Jedním z těch, kdo vyhlížejí na pláži zájemce o surfování s pádly, je David Costa z firmy Carioca Stand up Paddle. Podle něj bývá na konci roku vždycky návštěvníků víc, zájem však přičítá i sportovním akcím, které jsou s Riem spojené.

„Rio je teď v povědomí díky mistrovství světa ve fotbale a olympijským hrám,“ podotýká David Costa.

Podle Paulo Vitora z vedlejšího stánku společnosti Soul Rio Surf však krize přece jen znát je – hlavně prý na domácích turistech. „Zdá se, že chtějí ušetřit, neutrácejí tolik za aktivity. Chodí jich sem míň. Ale u cizinců se to nezměnilo,“ popisuje.

Dobré období zažívají v těchto dnech bary, které lemují promenády kolem pláží. Nejvíc na odbyt jde kokosová voda, která v stávajícím horku nejvíc osvěží.

Prodavačka ve stánku vysvětluje, že denně přivezou dvě až tři stovky kokosů a všechny se vždycky prodají.

Turistický ruch však není jen příležitostí pro obchodníky. I když na pořádek na pláži dohlíží 600 policistů, zloději si najdou svůj prostor. O víkendu kvůli tomu policie zatkla 12 lidí.

Vrcholnou akcí nejbližších dnů bude v Riu Silvestr a novoroční oslavy na pláži Copa Cabana, kde se právě dokončují dvě velká pódia.

Je asi dobře, že ten hlavní okamžik připadne na půlnoc – podle předpovědi lze totiž v těchto dnech v Riu čekat velká vedra.

Předsilvestrovské Rio de Janeiro. Na snímku zájemci o surfování s pádly, což je v Brazílii oblíbený mořský sport | Foto: David Koubek

ČRo, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme