Rozpolcený Petrohrad. Kvůli správě chrámu svatého Izáka protestovaly v metropoli tisíce lidí

Spor o jednu z největších katedrál v ruském Petrohradě rozdělil tamní společnost na dva nesmiřitelné tábory. První je zásadně proti předání chrámu svatého Izáka pravoslavné církvi, podle druhého tábora má zase katedrálu spravovat církev a ne stát. Příznivci i odpůrci předání chrámu demonstrovali v centru Petrohradu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli správě chrámu svatého Izáka protestovaly v metropoli tisíce lidí | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Na petrohradském Martově poli se sešlo podle odhadů několik tisíc lidí. Čeká se na začátek vystoupení poslanců, kteří nesouhlasí s předáním chrámu církvi. Tuto formu protestu zvolili proto, že radnice toto protestní shromáždění nepovolila. Na setkání voličů s poslanci se ale žádná povolení nevztahují.

Irina Alexandrovna podepsala protestní petici, protože chce, aby chrám svatého Izáka zůstal muzeem a významným kulturním centrem. V kostele prý už nebude cítit takovou svobodu chování a poznání.

Chrám podle ní slouží hlavně svým věřícím a lidé jiných vyznání se v něm necítí úplně volně. Svatý Izák je památníkem celé ruské kultury, stejně jako Zimní palác nebo Kazaňský chrám, vysvětluje Irina Alexandrovna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Během protestů natáčel přímo v Petrohradě zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Aktivista Alexej Kovaljov upozornil na to, že s předáním chrámu církvi nesouhlasí ani mnozí pravoslavní a oznámil založení spolku pravoslavných věřících, kteří jsou pro zachování muzea.

Známý opoziční politik Andrej Pivovarov vyzval k odvolání petrohradského gubernátora Georgie Poltavčenka, který 10. ledna nečekaně oznámil, že se město chystá předat katedrálu církvi.

„Gubernátor rozhodl bez souhlasu obyvatel města a bez veřejné diskuse převést největší chrám a perlu Petrohradu církvi. Je to urážka lidí. Druhým důležitým argumentem jsou peníze. Muzeum je finančně natolik soběstačné, že ze zisků dotuje dvě další muzea ve městě,“ popisuje Pivovarov a dodává:

„Petrohrad nemusí na chrám a na muzea doplácet. Po předání chrámu církvi městu zůstane povinnost starat se o údržbu a opravy, ale o příjmy přijde. Pro předání neexistují žádné zákonné restituční předpoklady. Chrám nikdy nebyl majetkem pravoslavné církve.“

Kvůli správě chrámu svatého Izáka protestovaly v metropoli tisíce lidí | Foto: Martin Dorazín

Na druhé straně Martova pole se ovšem s ruskými vlajkami připravují ke své demonstraci příslušníci ruských nacionalistů, kteří jsou naopak pro to, aby chrám svatého Izáka patřil pravoslavné církvi.

Paní Taťána je pro to, aby svatého Izáka spravovala církev, protože to, co se dnes v Rusku děje, to je podle ní boj proti pravoslaví, stejně jako na Ukrajině, kde ruské pravoslavné církvi odebírají a zavírají její chrámy. „Chtějí zničit Rusy, ale my jsme tady za vlast a za Putina,“ říká paní Taťána, která si přinesla protiamerický plakát.

Pan Vladimír dodává, že chrám by rozhodně měl patřit církvi, protože ta národ sjednocovala i v těžkých dobách druhé světové války, kdy kolem chrámu procházeli vojáci odjíždějící na frontu. Historik Petr Alexejevič Akimov navíc odmítá argumenty, že chrám přináší městu obrovské zisky a měl by proto muzeem zůstat.

Demonstrující, kteří nechtějí svěřit správu chrámu církvi | Foto: Martin Dorazín

„Nechceme, aby se v našem svatém chrámu odehrávaly jakékoli komerční operace, aby se v něm usídlil mamon. Náš Ježíš přece z chrámu kupce vyhnal a rozbil jejich stánky. My chceme, aby v chrámu vládl Duch svatý a ne komerce. Je to věc naší identity, svědomí a, chcete-li, naší cti,“ vysvětluje Akimov.

Petrohradská radnice zatím rozhodnutí o předání chrámu svatého Izáka církvi odložila. Zastánci i odpůrci ale v protestech chtějí pokračovat.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme