'Vyhlásí tím válku na Blízkém východě.' Trump plánuje uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele

Americký prezident Donald Trump plánuje uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Agentuře Reuters to potvrdil zdroj z Bílého domu. Prezident má také údajně pověřit ministerstvo zahraničí, aby zahájilo proces přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Trump už v úterý palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi potvrdil, že k přemístění velvyslanectví dojde. Proces ale může trvat roky.

Jeruzalém/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na protest proti plánu amerického prezidenta Palestinci zapalují americkou a izraelskou vlajku při demonstraci v Gaze. | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

Zatím ale není jasné, kdy a kde bude nová budova stát. Na palestinský Západní břeh Jordánu kvůli Trumpovu plánu svolaly politické frakce sérii demonstrací nazvané Tři dny hněvu.

'Armáda by víc nevydržela.' Šestidenní válka před 50 lety definitivně změnila Blízký východ

Číst článek

Izraelská armáda také počítá s tím, že nepokoje budou i ve východním Jeruzalémě, který Palestinci vidí jako hlavní město svého budoucího státu. Před přesunem ambasády varovala šéfa Bílého domu řada blízkovýchodních politiků.

Podle člena Trumpovy administrativy může proces přesunu trvat i roky, a tak možná prezident opět podepíše odklad účinnosti nařízení, kterým americký Kongres rozhodl o zřízení zastupitelského úřadu v izraelsko-palestinském městě už před 22 lety. V půlročních intervalech zatím podepisovali pozdržovací dokument všichni Trumpovi předchůdci.

Reakce ze zahraničí

Britský ministr zahraničí Boris Johnson ve středu uvedl, že je zprávami o krocích amerického prezidenta znepokojen.

„Počkejme a uvidíme, co přesně řekne. Ale zprávy, které se k nám donesly, přijímáme s obavami, protože jsme přesvědčeni, že Jeruzalém má být evidentně součástí vyrovnání mezi Izraelem a Palestinou,“ uvedl pro reportéry v Bruselu.   

Město míru i jablko sváru. Jeruzalém zažil už 36 válek. Proč kvůli němu teče krev?

Číst článek

Zástupce Palestiny ve Velké Británii Manuel Hassassian ve středu ráno pro BBC uvedl, že udělají maximum pro to, aby Spojené státy upustily od rozhodnutí uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

„Pokud tohle říká, znamená to polibek smrti pro řešení dvou států,“ uvedl. „Vyhlašuje tím válku na Blízkém východě proti 1,5 miliardy muslimů a stovkám milionů křesťanů, kteří nikdy nepřijmou svatyně, které budou zcela pod nadvládou Izraele,“ dodal.

Na plány USA zareagoval také papež František. Upozornil, že primární podmínkou dialogu ve Svaté zemi je „uznávání práv všech lidí“.

Německý ministr zahraničí vyjádřil obavy z násilných střetů v Jeruzalémě. Francie před demonstracemi a nepokoji varuje na stránkách ministra zahraničí a obyvatelům radí, aby se vyhnuli velkým davům. Plán Donalda Trumpa odsoudilo také Turecko a Sýrie. Podle mluvčího turecké vlády uznání Jeruzaléma hlavním městem vyvolá „požár, který nebude mít konce“.

Turisté v Jeruzalémě. Ilustrační foto. | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Marie Štenglová, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme