Kamery v moskevském metru budou rozpoznávat obličeje. ‚S daty nakládáme anonymně,‘ tvrdí radnice

Moskevské metro se chystá nainstalovat systém rozpoznávání obličejů do čtvrtiny svých vagónů, píše ruská služba zpravodajské stanice BBC. Stejná technologie již funguje na moskevských ulicích a pomáhala vedení města například kontrolovat pohyb lidí v době omezení pohybu zavedeného kvůli koronaviru.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžné kamery na ulicích se dají upravit, aby mohly i měřit rychlost, píše Právo.

Metro v Moskvě se chystá používat kamery s technologií rozpoznávání obličejů. | Foto: Nathaniel Dahan | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Rozmístění systému metro přijde na 1,4 miliardy rublů (přibližně půl miliardy korun). Cestující ve vybraných vagónech metra budou pod dohledem osmi kamer schopných rozpoznat a třídit obličeje. V lednu letošního roku začal v Moskvě stejný systém fungovat v ulicích. Primátor města Sergej Sobjanin tehdy avizoval jeho rozšíření také do moskevského „podzemí“.

Systém v ulicích pořizuje několik milionů snímků lidí denně. Jak vysvětluje BBC, získané fotografie technologie třídí na principu známý – cizí. Pokud například určitá osoba vstupuje poprvé do vchodu budovy nebo obytného domu, systém ji označí jako cizí. Pokud se již v objektu vyskytovala, je pro systém známá. K tomu, aby mohl být konkrétní člověk v obrovském objemu dat identifikován, musí mít systém k dispozici jeho vzorovou fotografii, například z pasu.

Kamery pro denní i noční vidění, tlaková i radarová čidla. Rusko dokončilo stavbu plotu kolem Krymu

Číst článek

Letos v březnu vedení města díky této technologii například zjistilo, že jeden z obyvatel Moskvy narušil karanténu, informoval server Mediazona. Muž známý jako Arťom se vrátil do Ruska letadlem, kterým cestovala také osoba infikovaná koronavirem. Z toho důvodu měl strávit dva týdny v domácí izolaci a do systému byla pro potřeby kontroly tohoto nařízení vložena jeho pasová fotografie. Když pak šel Arťom v době nařízené karantény vynést odpadky, byl při návratu do vchodových dveří vyfotografován a identifikován.

Rozpoznávání obličejů je jen jeden z mnoha informačních systémů, které má vedení metropole již k dispozici a pro něž používá souhrnný název „chytré město“. Magistrát podle BBC dostává data například od mobilních operátorů, provozovatelů taxislužeb a kamer instalovaných ve vchodech obytných domů a na veřejných místech.

Další data město sbírá díky tomu, že se lidé připojují k internetu přes bezplatnou wi-fi, která funguje například také v metru. Magistrát tvrdí, že s daty nakládá anonymně a používá je ke zlepšení služeb poskytovaných občanům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme