Rozsáhlá bezpečnostní opatření kolem pohřbu Čao C'-janga

Nejvyšší bezpečnostní opatření provázely v čínském hlavním městě Pekingu pohřeb bývalého komunistického vůdce a reformátora Čao C'-janga. Vláda se obávala protestů proti současnému režimu, proto okolí hřbitova neprodyšně uzavřela. Čao C-jang se proslavil v roce 1989 když sympatizoval s protestujícími studenty na náměstí Nebeského klidu. Krátce poté ho spolustraníci sesadili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Do areálu hřbitova měly přístup pouze dva tisíce předem pozvaných hostů. Při vytváření jejich seznamu měla hlavní slovo policie, která všechny disidenty a kritiky současných poměrů ze seznamu vyloučila. Největším odpůrcům režimu navíc vláda uložila domácí vězení. I přesto se několik desítek lidí pokusilo ke hřbitovu dostat a vyjádřit svůj protest. Většinu z nich policie pozatýkala a odvedla.

Čínská komunistická strana se snaží pozornost lidí od pohřbu jedné z nejvýznamnějších postav novodobé historie Číny co nejvíce odvrátit. Státní televize pohřeb nevysílala, rovněž noviny, které má strana pod kontrolou, buď o pohřbu vůbec nepsaly nebo se omezily jen na velmi stručnou zprávu.

Markéta Kaclová, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme