Rozsáhlá bezpečnostní opatření kolem pohřbu Čao C'-janga

Nejvyšší bezpečnostní opatření provázely v čínském hlavním městě Pekingu pohřeb bývalého komunistického vůdce a reformátora Čao C'-janga. Vláda se obávala protestů proti současnému režimu, proto okolí hřbitova neprodyšně uzavřela. Čao C-jang se proslavil v roce 1989 když sympatizoval s protestujícími studenty na náměstí Nebeského klidu. Krátce poté ho spolustraníci sesadili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Do areálu hřbitova měly přístup pouze dva tisíce předem pozvaných hostů. Při vytváření jejich seznamu měla hlavní slovo policie, která všechny disidenty a kritiky současných poměrů ze seznamu vyloučila. Největším odpůrcům režimu navíc vláda uložila domácí vězení. I přesto se několik desítek lidí pokusilo ke hřbitovu dostat a vyjádřit svůj protest. Většinu z nich policie pozatýkala a odvedla.

Čínská komunistická strana se snaží pozornost lidí od pohřbu jedné z nejvýznamnějších postav novodobé historie Číny co nejvíce odvrátit. Státní televize pohřeb nevysílala, rovněž noviny, které má strana pod kontrolou, buď o pohřbu vůbec nepsaly nebo se omezily jen na velmi stručnou zprávu.

Markéta Kaclová, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme