Rozsáhlé povodně v alpských zemích si už vyžádaly devět obětí

Povodňová situace v jižním Bavorsku, Rakousku a ve Švýcarsku se v některých oblastech částečně stabilizovala. Na jiných místech se na hlavní vlnu teprve chystají. Povodně si už vyžádaly nejméně devět obětí, tisíce lidí skončily bez střechy nad hlavou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavená obec Eschenlohe

zaplavená obec Eschenlohe | Zdroj: ČTK

Na přívalovou vlnu se nyní připravuje východní část jižního Bavorska. Tisíce záchranářů a dobrovolných pomocníků se snaží pytli s pískem zajistit nebezpečná místa. V bavorském městě Neu-Ulm musela být evakuována nemocnice a seniorský domov.

Vylití z koryta hrozí na Innu a Dunaji u rakouského Lince. Napjatá situace přetrvává v bernském kantonu ve Švýcarsku, hlavní město se potýká s výpadky elektrického proudu. Tisíce lidí ztratily střechu nad hlavou.

"Nevím, co budeme dělat dál, přišli jsme o celé hospodářství. Roky práce jsou ztraceny," svěřil se televizi ZDF hospodář z jihoněmeckého Eschenlohe, které bylo včera celé pod vodou.

Na mnoha místech přetrvávají problémy s dopravním spojením, neprůjezdná je rakouská dálnice u Kufsteinu, na Brennerský průsmyk mají zakázaný průjezd nákladní auta.

záplavy ve Švýcarsku | Foto: ČTK/AP

Evakuovaným lidem pomáhají psychologové, vlády alpských zemí jednají o finanční pomoci. V Rakousku každý majitel zaplaveného domu dostane asi 40 tisíc eur. Ti, kteří mají uzavřenu speciální protipovodňovou pojistku, mohou počítat s vyplacením částky až do 50 procent hodnoty svého domu.

Nejnověji vyhlásily povodňovou pohotovost také Chorvatsko a Slovinsko, a to kvůli stoupající vodě v pohraniční řece Mura. Její hladina je nyní nejvyšší za posledních padesát let. Na slovinské straně řeky byly zesíleny hráze.

Na chorvatské zase evakuovali asi dvacet vesnic. Také většina obyvatel slovinské obce Posavje u rakouských hranic musela být evakuována. V okolí města Celje jsou desítky domů odříznuty od okolí.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme