Rozsáhlé požáry ničí indonéské pralesy. Plameny spálily oblast větší než Morava

Rozsáhlé požáry sežehly v Indonésii více než tři miliony hektarů země. Na evakuaci se připravují desetitisíce lidí, v některých městech na ostrovech Borneo a Sumatra je kvůli kouři vidět jen na několik málo metrů. Přes půl milionu Indonésanů trpí akutní infekcí dýchacích cest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indonéští vojáci bojují s plameny na ostrově Borneo | Foto: Reuters

Oblast, která hoří, je dlouhá pět tisíc kilometrů.Plameny už pohltily oblast, která je velká jako jeden a půl Moravy.

V ohrožení je kromě lidí i velké množství unikátních přírodních druhů, například orangutani, tygři sumaterští nebo medvědi malajští. Požár navíc posílá do ovzduší více oxidu uhličitého než celá americká ekonomika nebo všechna auta v Německu za celý rok.

Plameny se kvůli nepřístupnému terénu nedaří uhasit. Protože jde o rašelinovou oblast, oheň se šíří i pod zemí. Indonésie teď navíc trpí nedostatkem deště. Kvůli klimatickému jevu El-Niňo se prodloužilo každoroční období sucha.

Příchod dešťů proto v zemi vyhlížejí s obrovskými nadějemi. "Jakmile se objeví mraky, vyšleme do vzduchu letadla, aby uměle vyvolala déšť," říká ministr Luhut Panjaitan, který koordinuje záchranné práce.

Na ostrově Borneo se kvůli kouři z požárů snížila viditelnost na minimum | Foto: ČTK

Nekontrolovaný požár mohl vzniknout při pravidelném vypalování pralesů. Indonéští farmáři tímto způsobem získávají novou zemědělskou půdu. Experti už teď mluví o největší přírodní katastrofě, která bude mít dopad na celosvětové ovzduší.

Indonéské pralesy představují 10 % plochy světových tropických deštných pralesů. Indonésie je domovem 12 % všech druhů savců, 16 % všech druhů plazů a obojživelníků, 17 % všech druhů ptáků a 25 % druhů ryb.

Pavlína Nečásková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme