'Rozsekali jejich těla a hodili je do řeky.' Zlatokopové se v Brazílii chlubili vraždou původních obyvatel

Brazilský federální prokurátor otevřel vyšetřování smrti přibližně 10 původních obyvatel. Jde o členy kmene, kteří žili v odlehlé části amazonského pralesa a předtím nepřišli do kontaktu s civilizací. Za vraždou mají stát místní zlatokopové.

Sao Paulo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nelegální těžba zlata v amazonském pralese | Foto: Bruno Kelly | Zdroj: Reuters

Brazilská agentura Funai, která se zabývá záležitostmi původních obyvatel, předala úřadu prokurátora stížnost poté, co zachytila, že se zlatokopové v baru poblíž hranice s Kolumbií chlubili vraždami domorodců. V baru měli zároveň ukazovat ručně vyřezávané pádlo, které pocházelo z kmene.

„Dokonce se chlubili tím, že rozsekali těla a hodili je do řeky,“ citoval deník New York Times Leilu Silvii Burger Sotto-Maior, která má na starosti spolupráci s izolovanými kmeny. Horníci podle ní tvrdili, že „museli zabít, nebo být zabiti“.

Brazílie zrušila v Amazonii rezervaci velikou jako Čechy. Bude se tam těžit zlato

Číst článek

K vraždám mělo dojít minulý měsíc a agentura Funai shromáždila důkazy, které předala policii. Podle prokurátora Pavla Luz de Beltranda vyšetřování začalo, ale může čelit komplikacím. „Oblast je obrovská a přístup do ní limitován. S těmito kmeny nejsme v kontaktu, dokonce i Funai o nich má jenom sporadické informace.“

Podle Beltranda je to druhý podobný případ, který se letos vyšetřuje. První se stal v únoru a jeho vyšetřování pořád probíhá. Tvrdí ale, že k takovým vraždám předtím nedocházelo.  

Aktivisté, kteří bojují za práva původních obyvatel, varují, že vzhledem k malé velikosti nekontaktovaných kmenů může vražda 10 lidí znamenat, že zmizela výrazná část jejich populace. „Pokud vyšetřování zprávy potvrdí, bude to další genocidní masakr, který je přímým výsledkem neschopnosti brazilské vlády ochránit izolované kmeny,“ prohlásila aktivista Sarah Shenkerová.  

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme