Rozšíření EU o Bulharsko je ohroženo

Vstup Bulharska do Evropské unie je ohrožen. Od červnových parlamentních voleb totiž tato balkánská země stále nemá novou vládu, Sofie přitom má jen několik týdnů na přijetí zákonů požadovaných Bruselem. Zemi také sužují následky katastrofálních povodní, které způsobily škody za sedmnáct miliard korun a jen za poslední týden si vyžádaly sedm obětí na lidských životech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

K urychlenému vytvoření vlády vyzval vítězné strany prezident Parvanov. Evropská unie klepe na dveře, už na přelomu srpna a září dorazí do Sofie zástupci Evropské komise, kteří vystaví Bulharsku hodnotící zprávu. Negativní závěr by mohl odložit přijetí do EU plánované na rok 2007.

Jak ale pro Radiožurnál uvedl český velvyslanec v Sofii Petr Dokládal, vítězní socialisté se nyní snaží s ostatními demokratickými stranami dohodnout na vytvoření stabilního kabinetu hlavně kvůli vnitropolitickému vývoji. "Mezi faktory, které budou ovlivňovat sestavení koalice a následně i vlády, patří například rostoucí obava vítězných stran, že předčasné volby by jejich situaci nezlepšily, spíše naopak," vysvětlil situaci Petr Dokládal.

Na povrch nyní stále více vyplouvají projevy nacionalismu, organizovaného zločinu i etnické nesnášenlivosti, což by v případných předčasných volbách zneužili extrémisté. Nutné je i řešení situace v oblastech zasažených povodněmi, tedy hlavně v okolí Sofie, Plovdivu i v oblastech Mezdra a Smoljan. Problémy přetrvávají v železniční dopravě, naopak silniční tahy i turisty navštěvované černomořské pobřeží a bulharská pohoří jsou v pořádku.

Robert Mikoláš, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme