Rozšíří se Erdoganovy pravomoce? Začíná referendum, kvůli němuž se Turci rozhádali s Evropou

Turci žijící v šesti evropských zemích začínají hlasovat v referendu o změnách ústavy. Rozhodnou tak, jestli prezident Recep Tayyip Erdogan získá větší moc. Turci v Německu, Rakousku, Belgii, Francii, Švýcarsku a Nizozemsku mohou své hlasy odevzdávat po dobu následujících čtrnácti dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recep Tayyip Erdogan směřuje Turecko k prezidentskému systému - a posílení své moci. | Zdroj: Německo, Reuters

Právo hlasovat mají přibližně tři miliony Turků v zahraničí. Velká část z nich žije v Německu a dalších západoevropských zemích. I proto vládnoucí strana AKP zaměřila svou kampaň i na tyto státy.

To se ale z jejich strany setkalo s odporem. Erdogan a turečtí ministři proto Nizozemsko a Německo kritizují. Turecký prezident dokonce Německo v této souvislosti obvinili z nacistických praktik.

Kromě toho se proti případnému posílení Erdoganovy moci po Evropě zvedly demonstrace. Po posledních nepokojích ve švýcarském Bernu Erdogan naznačil, že by Turecko mohlo po dubnovém referendu hlasovat i o tom, zda Turci mají stále zájem usilovat o vstup do Evropské unie.

„Teď nás 16. dubna čeká referendum a pak se můžeme rozhodnout, že uděláme ještě jedno o přístupových rozhovorech. Podřídíme se čemukoli, co lid vysloví," řekl podle agentury Reuters.

Ankara o členství v unii usiluje dlouhé roky. Přístupové rozhovory začaly v roce 2005, ale pokračují velmi pomalu. Důvodem jsou problémy v otázce lidských práv či rozděleného Kypru.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme