Rozšíří se Erdoganovy pravomoce? Začíná referendum, kvůli němuž se Turci rozhádali s Evropou

Turci žijící v šesti evropských zemích začínají hlasovat v referendu o změnách ústavy. Rozhodnou tak, jestli prezident Recep Tayyip Erdogan získá větší moc. Turci v Německu, Rakousku, Belgii, Francii, Švýcarsku a Nizozemsku mohou své hlasy odevzdávat po dobu následujících čtrnácti dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recep Tayyip Erdogan směřuje Turecko k prezidentskému systému - a posílení své moci. | Foto: Reuters | Zdroj: Německo

Právo hlasovat mají přibližně tři miliony Turků v zahraničí. Velká část z nich žije v Německu a dalších západoevropských zemích. I proto vládnoucí strana AKP zaměřila svou kampaň i na tyto státy.

To se ale z jejich strany setkalo s odporem. Erdogan a turečtí ministři proto Nizozemsko a Německo kritizují. Turecký prezident dokonce Německo v této souvislosti obvinili z nacistických praktik.

Kromě toho se proti případnému posílení Erdoganovy moci po Evropě zvedly demonstrace. Po posledních nepokojích ve švýcarském Bernu Erdogan naznačil, že by Turecko mohlo po dubnovém referendu hlasovat i o tom, zda Turci mají stále zájem usilovat o vstup do Evropské unie.

„Teď nás 16. dubna čeká referendum a pak se můžeme rozhodnout, že uděláme ještě jedno o přístupových rozhovorech. Podřídíme se čemukoli, co lid vysloví," řekl podle agentury Reuters.

Ankara o členství v unii usiluje dlouhé roky. Přístupové rozhovory začaly v roce 2005, ale pokračují velmi pomalu. Důvodem jsou problémy v otázce lidských práv či rozděleného Kypru.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme