Rozsudek smrti nad fotbalovými výtržníky vyvolal v Egyptě další bitky

Do egyptského Port Saídu povolali armádu. Důvodem jsou násilnosti, při kterých zemřelo údajně už přes 39 lidí. Vypukly poté, co soud v Káhiře odsoudil k smrti 21 výtržníků z fotbalového stadionu v Port Saídu. Před rokem napadli fandové místního klubu hostující káhirský celek i jeho fanoušky a krvavé potyčky se přenesly do ulic. O život tehdy přišlo 74 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalní fanoušci káhirského klubu Al Ahlí jsou verdiktem nadšeni | Zdroj: Reuters

Před soudem stanulo celkem 73 osob, mezi jinými také sportovní funkcionáři a policisté. Proces vysílala živě egyptská televize. Obžalovaní se na místě kvůli bezpečnostnímu riziku nenacházeli.

Odsouzení se ještě mohou proti rozsudku odvolat. Zbytek obžalovaných musí na konečné usnesení soudu počkat do 9. března.

Verdikt soudu přivítali fanoušci napadeného káhirského klubu Al Ahlí a příbuzní zabitých, naopak blízcí odsouzených propukali v pláč. Brzy došlo i na potyčky s policií.

Po vyhlášení rozsudku se v Port Saídu, odkud většina odsouzených pochází, ozvaly první výstřely. Dav se pokusil proniknout do věznice a pachatele osvobodit, rozlícení lidé se snažili také dobýt policejní stanice.

Městem se valí slzný plyn. Podle informací egyptské televize jsou mezi zabitými také dva policisté. Bitky v ulicích si už vyžádaly asi tři stovky zraněných. Povolaná armáda má především chránit veřejné budovy.

Egyptská rada obrany vyzvala k širokému dialogu, který by pomohl napjatou situaci vyřešit. Zároveň nevyloučila vyhlášení výjimečného stavu.

K tragédii na stadionu došlo navzdory výhře domácích

Tragická potyčka na stadionu v Port Saídu si vyžádala přes sedm desítek mrtvých a stovky zraněných. Něco takového Egypt do té doby nezažil.

Na zelenou plochu se hned po závěrečném hvizdu vrhly stovky mužů, fanoušků klubu Al Masrí. Přestože místní mohli slavit vítězství nad favoritem z metropole 3:1, začali místo toho pronásledovat hosty.

Měli tyče, nože a kamení. Nešlo přitom o klasickou bitku rowdies, útočníci napadli i fotbalisty a jejich realizační tým. Policie bitkám nezabránila, mluvilo se dokonce o tom, že volný průběh věcem nechala úmyslně.

Kvůli tragédii na stadionu přerušil Egypt fotbalovou ligu. Obnovena má být už 1. února, tedy na první výročí masakru.

Vyostřená je situace i v dalších egyptských městech, kde při masových protestech proti prezidentu Musrímu a jeho vládě přišlo včera o život nejméně 9 lidí.

Jitka Malá, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme