Rozsudek ukrajinského soudu pro Tymošenkovou: 7 let vězení

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková má jít na 7 let do vězení. Podle dnešního verdiktu soudu v Kyjevě překročila své pravomoci při předloňském jednání o dodávkách ruského plynu. Vyvrcholil tak proces, který sama Tymošenková označuje za politicky motivovaný, a vážné výhrady proti němu má i Evropská unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Tymošenková

Julija Tymošenková | Zdroj: ČTK

Soudce v odůvodnění rozsudku uvedl, že Tymošenková v roce 2009 přikázala státní energetické firmě Naftogaz podepsat nevýhodnou smlouvu s Ruskem, a tím měla způsobit škodu v přepočtu přes 3 miliardy korun. Vzápětí po uzavření kontraktu totiž cena za plyn vzrostla o 50 procent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s Julií Tymošenkovou sledoval v Kyjevě zpravodaj Petr Vavrouška

Také prý smlouvu nekonzultovala s dalšími členy vlády, což potvrdil i bývalý prezident Ukrajiny Viktor Juščenko.

Vedle sedmiletého vězení nesmí bývalá premiérka 3 roky vykonávat žádnou státní funkci a musí také zaplatit pokutu ve výši způsobené škody. Podle zahraničně-politického komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka ale není jasné, zda na to bude mít peníze, přestože jde o jednu z nejbohatších žen na Ukrajině.

Trest odpovídá tomu, co požadovala prokuratura.

Transparent s tváří Julije Tymošenkové na demonstraci v Kyjevě | Foto: Reuters

Julija Tymošenková během čtení rozsudku po boku s dcerou a manželem seděla, a dala tak najevo, že soudcem pohrdá. V momentu oznámení výše trestu povstala, obrátila se na kamery a pronesla politický apel k občanům, kteří mohli líčení sledovat v přímém přenosu.

Stíhání označila za pokus vlády odstranit ji z politického života před nadcházejícími volbami. Věří proto, že Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku tvrdý trest zruší. "Budeme bojovat a obhajovat naši pověst před evropskými institucemi. Musíme být silní a chránit Ukrajinu před autoritářstvím a absencí svobody," prohlásila Tymošenková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s Tymošenkovou a její odsouzení komentoval ve večerních Ozvěnách dne analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

Opoziční politička má ale ještě jednu šanci, jak se zachránit před dlouhým pobytem za mřížemi. Její další osud teď mají v rukou ukrajinští poslanci. Stačí, aby přijali novelu zákona, která by měla zrušit tresty vězení za hospodářské trestné činy a nahradit je pouze pokutou. O přijetí novely by měli zákonodárci hlasovat v nejbližších dnech. Rychlé osvobození Tymošenkové se ale neočekává.

Před soudní budovou v Kyjevě se dnes sešly tisíce příznivců bývalé premiérky, kteří žádají její propuštění, ale také kritici Tymošenkové z tábora stoupenců prezidenta Viktora Janukovyče. Oba tábory rozdělují policejní kordony a kovové zátarasy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O průběhu procesu s Julijí Tymošenkovou informoval přímo z Kyjeva zpravodaj Petr Vavrouška v Odpoledním Radiožurnálu

Příznivci Tymošenkové jsou rozsudkem zklamáni a považují jej za politickou pomstu.

ČTĚTE TAKÉ: EU je zklamaná rozsudkem pro Tymošenkovou

Také ukrajinská opozice a západní politici označují proces za zpolitizovaný. Evropská unie má o obvinění opoziční vůdkyně, průběhu soudního líčení i samotné podstatě případu vážné pochybnosti. Sedmadvacítka už v první reakci na výsledek procesu varovala, že věznění Tymošenkové může zmařit brzké sblížení Ukrajiny s Evropou.

Celá kauza může mít podle Milana Slezáka i hospodářský dopad. Investoři potřebují bezpečí svých investic a podle něj si tím v zemi s nezávislou justicí nemohou být jisti.

Rozsudek nad expremiérkou kritizoval i ruský premiér Vladimir Putin. Podle moskevského ministerstva zahraničí má verdikt "protiruský podtext".

V případě Julije Tymošenkové jde již o druhé obvinění od doby, kde do prezidentského křesla usedl Viktor Janukovyč. První se týkalo údajného zneužití prostředků, které získala ukrajinská vláda prodejem emisních povolenek.

Petr Vavrouška, Milan Slezák, Martin Hromádka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme