Rozsudky v kauze Ergenekon vyhnaly do ulic tisíce Turků

Desetitisíce lidí demonstrovaly v tureckém Istanbulu proti rozsudkům v takzvané kauze Ergenekon. V soudním procesu padaly těžké tresty za protivládní spiknutí. Mezi odsouzenými je například bývalý šéf armády Ilker Basbug, který za plánování vojenského puče dostal doživotní trest.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turci protestují proti rozsudkům v kauze Ergenekon

Turci protestují proti rozsudkům v kauze Ergenekon | Zdroj: Reuters

Násilnosti vypukly na předměstí Istanbulu, kde soud zasedal. Podle televize Al-Džazíra se v okolí soudu sešlo asi deset tisíc lidí. Demonstranti začali házet kameny na pořádkové síly. A policie na to odpověděla vodními děly a gumovými projektily.

Menší demonstrace, čítající asi stovky lidí, se sešla i v hlavním městě Ankaře. Ta se zatím obešla bez násilností.

Demonstrantům se nelíbí hlavně odsouzení bývalého šéfa armády.

„Soudci odsoudili vojenského velitele na doživotí. Takováto hrozba turecké armádě je nepřijatelná. Když vojenského velitele a šéfa ozbrojených sil soudíte jako člena teroristické organizace, znamená to, že jdete proti Armádě turecké republiky. Tohle lidé nepřijmou," řekl Akif Hazemcebi, právník sekulární Republikánské lidové strany a obhájce v této kauze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Turecku sledoval Zdeněk Novák

Turecká armáda totiž dlouho měla v zemi pověst jakéhosi hlídacího psa demokracie a sekuláního státu. A právě odstavení armády od vlivu na politiku se odpůrcům dlouholeté vlády umírněných islamistů nelíbí.

Poces byl opravdu velký. Před soudem stálo celkem 275 obviněných. Podle obžaloby byli zapojení do tajné sítě zvané Ergenekon. V ní byly jak armádní špičky a obchodníci, tak i radikální nacionalisté a jejich společným cílem mělo být oslabení nebo dokonce sesazení demokraticky zvolené vlády.

A právě za plánování vojenského puče před 10 lety padly v procesu nejtěžší tresty. Kromě doživotí pro generála Basbuga poslal soud za mříže i tři poslance sekulární opozice a to na 12 až 35 let. Dalším odsouzeným byl například novinář Tuncay Özkan, který před 6 lety pomáhal organizovat protivládní protesty.

Doživotí pro exgenerála Basbuga za přípravu puče. To je verdikt tureckého soudu

Číst článek

Podle odpůrců premiéra Erdogana je to politický proces, jehož cílem je odstranit politické protivníky islamistické strany AKP. Stoupenci strany naopak tvrdí, že rozhodnutí soudu definitivně pomohlo vykázat armádu mimo politiku a vytvořit v zemi skutečnou demokracii.

Marína Dvořáková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme