Roztržka mezi Británií a Pákistánem se dál vyhrotila

Mezi Londýnem a Islamábádem zuří slovní válka. Spor vyvolaly ostré výroky britského premiéra Davida Camerona, který při své návštěvě Indie obvinil Pákistán z vývozu terorismu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova pákistánské vlády

Budova pákistánské vlády | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Kontroverzní slova sice padla už minulý týden, spor se ale dál vyhrocuje. Pákistánská vláda si už dokonce předvolala velvyslance Spojeného království.

„Chceme vidět stabilní a demokratický Pákistán a musíme zabránit tomu, aby vyvážel terorismus." Právě za tato Cameronova slova si v Islámábádu předvolali britského ambasadora.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném vlivu Cameronových výroků na návštěvu Zardárího v Londýně mluví Tomáš Karásek

Cameron přitom narážel na nedávné úniky tisíců tajných dokumentů z amerických ozbrojených sil. Některé dokládají, že pákistánská tajná služba podporuje v Afghánistánu povstalce bojující proti západním armádám.

V Pákistánu pokračují protibritské demonstrace a objevují se náznaky, že se na jejich organizování podílí armáda. Kvůli Cameronově kritice už zrušil chystanou cestu do Londýna šéf pákistánské tajné služby.

Pod tlakem je také prezident Zardárí. Ten je na turné po Evropě a z jeho vlasti za ním doléhají výzvy, aby se také on Británii vyhnul.

Podle Tomáše Karáska z Asociace pro mezinárodní otázky zřejmě k návštěvě nakonec dojde, svými výroky ale mohl Cameron negativně ovlivnit její průběh. „Jde o jasnou diplomatickou roztržku. Podle mého názoru Pákistánu nejvíc vadí, že výroky Cameron pronesl na návštěvě Indie, tedy pro Pákistán na nepřátelské půdě,“ domnívá se.

Záleží na obou státnících, jak se k situaci postaví

Jak také tvrdí, dobré vztahy si Británie s Pákistánem uchovat potřebuje z především ze dvou důvodů – v Afghánistánu jsou jako zdroj zpravodajských informací nepostradatelné pákistánské tajné služby. „Zejména vojenská rozvědka má asi největší přehled, co a jak se v Afghánistánu děje a jaké jsou vazby mezi různými skupinami povstalců a teroristickými buňkami,“ míní Karásek.

Druhým argumentem je podle něj fakt, že Pákistán je přístupovou cestou pro zásobování vojáků nebo pohyb techniky, která dopravována na tamní válčiště.

Jak Tomáš Karásek také říká, kritiku od pákistánské veřejnosti by mohl prezident Zardárí ustát tím, že by oba státníci přišli se společným prohlášením. „Zde by vyjasnili, že Cameron výroky – v uvozovkách – vlastně tak nemyslel, a pákistánský prezident by dal najevo, že s výroky nesouhlasí a že jsou loajálním spojencem v boji proti terosrismu,“ myslí si Tomáš Karásek.

Britský premiér David Cameron se minulý týden vrátil po čtrnáctidenní cestě, kdy navštívil USA, Turecko a Indii. Během své návštěvy Indie zástupce Londýna Pákistán varoval, že si musí vybrat. Pokud prý bude dál tolerovat terorismus, nemůže být vnímán jako respektovaná demokracie. Těmito výroky vyvolal diskuzi v médiích a nesouhlas pákistánské veřejnosti.

Igor Maňour, Martina Hanáčková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme