Roztržka mezi Jerevanem a Budapeští ústí v internetovou kampaň. Protesty sílí

Na internetu se rozvinula mezinárodní kampaň proti Maďarsku. V arménském Jerevanu se i nadále pálí maďarské vlajky, chystají se i protesty před velvyslanectvími země ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ararat, posvátná hora nad Jerevanem | Foto: Ardani

Maďaři totiž propustili Azerbajdžánce, který v Budapešti brutálně zavraždil arménského vojáka. Místo toho, aby si doma v Baku odpykal doživotní trest, ho tamní soudy hned omilostnily. Vzápětí Jerevan přerušil s Budapeští veškeré styky.

Maďarsko má na světové aukční internetové stránce EBay cenu dvou až tří miliard dolarů - tolik se chystá věnovat Ázerbájdžán na nákup maďarských státních dluhopisů.

Příčinou nepřátelství mezi Baku a Jerevanem je Náhorní Karabach. Enkláva je obydlená většinou Armény a obklopená ázerbájdžánským územím. Obě země o toto území na přelomu 80. a 90. let válčily.

Ve světě i v Maďarsku berou jako fakt, že ázerbájdžánského vraha pustili domů právě za tyto peníze.

Ozval se i expremiér Gyurcsány, který potvrdil, že z Baku se snažili vyvinout nátlak i na něj, ale bylo jasné, že vraha doma okamžitě omilostní, jak se to nakonec i stalo.

Maďarská opozice žádá svolat mimořádné zasedání různých parlamentních výborů k prošetření této "hanby" pro zemi.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme