Roztržku mezi Německem a Lichtenštejnskem řešili předsedové vlád

Vzájemnou roztržku obou zemí na pozadí obří daňové aféry se dnes v Berlíně snažili uklidnit předsedové vlád Německa a Lichtenštejnska. To obvinilo spolkovou vládu z útoku na svou suverenitu, když německý kabinet posvětil nákup dat odcizených z lichtenštejnské banky. Ta pomohla gigantické daňové úniky rozkrýt.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otmar Hasler  a Angela Merkelová

Otmar Hasler a Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Kancléřka Angela Merkelová očekává od alpského knížectví větší transparentnost při finančních operacích. Berlín by si v krajním případě dokázal představit opatření, které si na Lichtenštejnsku vymohly Spojené státy. Ty dostávají informace o každém svém občanovi, který si v alpském "daňovém ráji" uloží peníze.

Nejtvrdší kritici postoje Lichtenštejnska dokonce hrozí přezkoumáním zamýšleného vstupu této země do Schengenského prostoru. Vláda alpského knížectví naznačila, že se pokusí urychlit reformu nadačního zákona, který pochází ještě z roku 1926.

Mezitím uvízla v síti vyšetřovatelů aféry další "velká ryba;" bavorský zmocněnec pro ochranu dat Karl-Michael Betzl. Pikantní na celé věci je, že podle informací serveru Welt.ONLINE je Betzlova žena vysoce postavenou pracovnicí zahraniční rozvědky BND. A právě ta odkoupila od neznámého informátora datový disk obsahující klíč k celé kauze.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme