Rozvod může začít. Jednání o brexitu spustí Evropská unie po britských volbách

Evropská unie schválila mandát pro vyjednavače o odchodu Velké Británie z osmadvacítky. Jednání o brexitu povede ze strany unie bývalý eurokomisař Michel Barnier.

Aktualizujeme Brusel (Aktualizováno: 14:07 22. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi vydělávají na brexitu | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Michel Barnier

„Čím dříve se dohodneme na první fázi brexitu, tím dříve se můžeme začít bavit o nové obchodní dohodě.“

Evropská unie je definitivně připravená na zahájení rozhovorů o brexitu. Zástupci 27 členských států v Bruselu schválili mandát pro vyjednavače Michela Barniera.

Barniera zároveň ho pověřili, aby jednání s Brity zahájil. Oficiální unijní vyjednač to chce udělat hned po červnových volbách ve Spojeném království.

Z pohledu evropské sedmadvacítky mohou podle vicepremiéra předsednické Malty Louise Grecha jednaní začít. Podle Barniera by se mohlo poprvé jednat 19. června. Umožnilo by mu to informovat o počátku jednání summit EU, který se sejde 22. a 23. června.

„Ta představa jeho i členských států je skutečně taková, že by ta jednání měla být zahájena co nejdříve po britských volbách," doplnil pro Radiožurnál český velvyslanec při EU Martin Povejšil.

O budoucí obchodní dohodě by se podle unijního vyjednavače mohlo diskutovat na konci tohoto roku, případně na začátku roku 2018.

Barnier si případný neúspěch vyjednávání nepřipouští. Nejdůležitější je teď podle něj vyrovnání účtu s Brity, které je nutné pro vzájemnou důvěru.

Michel Barnier je francouzský politik. Mezi lety 2004 a 2005 zastával úřad ministra zahraničních věcí ve vládě Jeana-Pierra Raffarina. V letech 2010–2014 byl komisařem pro vnitřní trh a služby v Evropské komisi vedené José Barrosem.

Filip Nerad, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme