'Rozvod, rozvod, rozvod.' Indický soud zablokoval kontroverzní praxi muslimských mužů

Indický nejvyšší soud pozastavil na šest měsíců platnost kontroverzní muslimské praxe, podle níž se může muž s ženou velmi snadno rozvést. Stačí, když třikrát zopakuje slovo rozvod. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Částečné vítězství pro muslimské ženy, které si na tuto praxi stěžovaly. (Na ilustračním snímku indické muslimky v jedné z mešit v Dillí.) | Zdroj: Profimedia

Jde o částečné vítězství pro muslimské ženy, které si na tuto praxi stěžovaly. Muži se s nimi rozvedli například i prostřednictvím mobilních internetových sítí Skype či WhatsApp. Jen třikrát zopakovali talák (islámský výraz pro rozvod).

'Prostě se s tebou rozvedla, ty osle.' V Egyptě roste počet rozvodů

Číst článek

Nejvyšší soud tuto praxi zablokoval, dokud nebude nová legislativa. "Trojnásobný talák porušuje korán i šaríu. Neměl by být součástí náboženské praxe, jde proti ústavní morálce," prohlásil v úterý senát pěti soudců, který je nejvyšší soudní instancí v Indii.

Islám je druhým nejrozšířenějším náboženstvím v Indii, kde se k němu hlásí asi 15 procent obyvatel. Nejvíce Indů - asi 80 procent - vyznává hinduismus.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme