'Rozvod, rozvod, rozvod.' Indický soud zablokoval kontroverzní praxi muslimských mužů

Indický nejvyšší soud pozastavil na šest měsíců platnost kontroverzní muslimské praxe, podle níž se může muž s ženou velmi snadno rozvést. Stačí, když třikrát zopakuje slovo rozvod. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Částečné vítězství pro muslimské ženy, které si na tuto praxi stěžovaly. (Na ilustračním snímku indické muslimky v jedné z mešit v Dillí.) | Zdroj: Profimedia

Jde o částečné vítězství pro muslimské ženy, které si na tuto praxi stěžovaly. Muži se s nimi rozvedli například i prostřednictvím mobilních internetových sítí Skype či WhatsApp. Jen třikrát zopakovali talák (islámský výraz pro rozvod).

'Prostě se s tebou rozvedla, ty osle.' V Egyptě roste počet rozvodů

Číst článek

Nejvyšší soud tuto praxi zablokoval, dokud nebude nová legislativa. "Trojnásobný talák porušuje korán i šaríu. Neměl by být součástí náboženské praxe, jde proti ústavní morálce," prohlásil v úterý senát pěti soudců, který je nejvyšší soudní instancí v Indii.

Islám je druhým nejrozšířenějším náboženstvím v Indii, kde se k němu hlásí asi 15 procent obyvatel. Nejvíce Indů - asi 80 procent - vyznává hinduismus.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme