Brexit se rychle blíží. Rozvodovou dohodu už podepsal Brusel i Londýn

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou „rozvodovou“ dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní „sedmadvacítkou,“ informovala agentura AFP.

Brusel/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Neil Hall | Zdroj: Reuters

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. „Charles Michel a já jsme právě podepsali dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie a tím uvolnili cestu pro její schválení Evropským parlamentem,“ napsala von der Leyenová na twitteru.

Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson. Na twitteru následně prohlásil, že tento akt považuje za předznamenání „nové kapitoly v historii naší země“.

Today I have signed the Withdrawal Agreement for the UK to leave the EU on January 31st, honouring the democratic mandate of the British people.

This signature heralds a new chapter in our nation’s history.

18:25 – 24. 01. 2020

10841 52401

Ve čtvrtek podepsala zákon nutný k ratifikaci brexitové dohody britská královna Alžběta II. Učinila tak poté, co po letech sporů prošel oběma komorami britského parlamentu.

„Věci se nevyhnutelně změní, ale naše přátelství zůstává,“ uvedl Michel. „Otevíráme novou kapitolu jako partneři a spojenci.“

Brexitová dohoda upravuje především tři oblasti: práva občanů unijních zemí v Británii a Britů v EU, finanční závazky Londýna vůči Bruselu po brexitu a zamezení vzniku tvrdé hranice mezi britským Severním Irskem a Irskou republikou, která zůstává členskou zemí bloku. Významným bodem brexitové dohody je rovněž přechodné období, během nějž se do konce tohoto roku prakticky nic na vztahu Británie s EU nezmění.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme