‚Ficova vláda začala s cenzurou.‘ Trnem v oku slovenských médií je i programová rada pro RTVS

Slovenská vládní koalice se podle některých médií snaží návrhem nového zákona o Rozhlasu a televizi Slovenska ovládnou tuto veřejnoprávní instituci. Novinka totiž počítá kromě jiného s výměnou vedení, silnějším vlivem státu na tuto instituci či se zřízením nové rady pro dohled nad jejím programem. List Pravda naopak sílící debatu o RTVS přirovnal k hysterii.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico (Smer)

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) | Zdroj: TASR / Profimedia

„Útok na RTVS je očekávaný. Navzdory tomu jde o vážnou věc. Děsivé je, že se odehrává v momentě, kdy vláda útočí na všechna nezávislá média a stále více médií už není nezávislých,“ napsal Denník N. Dodal, že příručky autokratů mají ovládnutí médií a zvláště těch veřejnoprávních na prvních příčkách v seznamu nutných kroků.

Veřejnoprávní média podle Danka mají být taková, jaká chce vláda, říká redaktor o zrušení RTVS

Číst článek

Za nevídanou označil list snahu zasahovat přímo do vysílání RTVS. Plánovaný vznik programové rady je podle něj otevřeným přiznáním, že vláda premiéra Roberta Fica chce rozhodovat, kdo a co bude na obrazovkách a v rozhlasovém vysílání.

„Fico stále potřebuje i oficiální kanál, aby se dostal do vzdálených domácností a legitimizoval své útoky na politické oponenty a média. Další úchylností je institut programové rady - orgánu, prostřednictvím kterého může vláda kontrolovat obsah,“ napsal list Sme.

A doplnil, že RTVS obsluhuje i tu část obyvatelstva, která nečte noviny a nesleduje zprávy na facebooku, „kam Robert Fico přestěhoval svou propagandistickou centrálu“.

Období takzvané normalizace?

Podle zpravodajského portálu Aktuality.sk se Slovensko vrací před listopad roku 1989 a kroky vlády připomínají období takzvané normalizace v někdejším komunistickém Československu.

„Ficova vláda začala se skutečnou cenzurou. Koalice vyhlásila válku svobodě. Denně útočí na demokracii. Používá nejšpinavější praktiky. A nic nenaznačuje, že by s tím chtěla skončit,“ napsal portál.

Slovenská veřejnoprávní RTVS zanikne. Změny z pera ministerstva televizi a rozhlas podřídí vládě

Číst článek

„Novým orgánem cenzury, pardon, dohledu nad veřejnoprávností bude programová rada, rovněž pod kontrolou parlamentu,“ uvedl list Hospodárske noviny k návrhu nového zákona o rozhlasu a televizi.

„Bez hysterie a přehánění už asi neumíme diskutovat a řešit vážné společenské problémy. Nejnověji o RTVS. Výkřiky o zestátnění televize či o kontrole veřejnoprávní služby jen odvádějí od podstaty,“ míní ale deník Pravda.

Dodal, že o veřejnoprávních médiích se diskutuje a jejich financování se mění v celé Evropě.

Podle něj jsou stávající změny rychlé a účelové, ale stejně veřejnoprávní média podle listu stejně měnily i kroky liberálů za dvou bývalých slovenských vlád.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme