‚Tyhle trenky žádný politik nespálí.‘ Londýnská galerie vyvěsila na podporu české avantgardy rudé trenýrky

Na londýnské galerii se v sobotu objevily obří rudé trenýrky známé z akce pražské skupiny Ztohoven. Ta podobné spodní prádlo vyvěsila v roce 2015 na Pražském hradě místo prezidentské standarty. „Red Gallery je ctí představit svou poslední intervenci do veřejného prostoru,“ píše instituce, která v londýnské čtvrti Shoreditch po osmi letech končí. Svým posledním projektem chce podle svých slov podpořit českou avantgardu.

Doporučujeme Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Galerie na svých stránkách píše, že „trenky pražské skupiny Ztohoven představují symbol politického populismu v postdemokratické éře, ale také zásadní odmítnutí role hlavy státu v současných politických systémech.“

Své prohlášení pak uvozuje sloganem: „Tyhle rudé trenky žádný politik nespálí!“

Nad Pražským hradem vlály místo prezidentské standarty rudé trenýrky

Číst článek

Britská instituce připomíná akci české skupiny Ztohoven, která před třemi lety podobné spodní prádlo vyvěsila na Pražském hradě. Uvádí dále, že „český prezident Miloš Zeman užívá podobnou populistickou rétoriku jako Donald Trump (americký prezident, pozn. red.) nebo Nigel Farage (britský politik a bývalý šéf strany UKIP, pozn. red.).“

Kromě toho galerie prohlašuje, že je český prezident známý svou snahou orientovat Českou republiku na Rusko a Čínu.

Pálení trenýrek

Red Gallery vzpomíná i nedávnou tiskovou konferenci Miloše Zemana, při které prezident před novináři červené trenýrky spálil.

„Zeman, který je známý svým zákeřným chováním vůči novinářům a který je nazývá  ,malými idoty‘, nedávno svolal tiskovou konferenci na Pražském hradě a veřejně červené trenky spálil. Když Zeman svůj akt nazval autodafé (vyhlášení inkvizičního rozsudku, pozn. red.) jako by tím explicitně připomněl pálení knih, které probíhalo během inkvizice,“ píše galerie.

Umělecká instituce dále připomíná roli Londýna za 2. světové války, kdy město bylo centrem české exilové vlády a sídlem odporu proti nacistickému režimu.

„Vyvěsit rudé trenýrky v Londýně na důkaz naší podpory české avantgardě a globálnímu politickému aktivismu proto byla samozřejmá volba,“ píše ve svém prohlášení.

Poděkování Ztohoven

Na akci londýnské galerie ještě v sobotu reagovala skupina Ztohoven. Na svém facebooku za vyvěšení trenýrek poděkovala. „Nehořlavé trenky? Příběh pokračuje v Londýně. Děkujeme za vše Red Gallery!“ vzkázala.

S reakcí přišel i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Červené trenky nejsou symbolem populismu. Jsou vlajkou nenávistných 'liberálů', jejich novodobým rudým praporem ideologie totalitarismu a nesvobody!“ napsal na twitteru.

‚Symbol populismu‘

V čele Red Gallery stojí Jaroslav Krampol, který zároveň rudé trenýrky na budovu vyvěsil. Pro iROZHLAS.cz popsal, co ho k akci vedlo. „Impulzů k tomu bylo několik. Jednak to, že galerie zavírá. Ale i to, že jsem se členy Ztohoven v kontaktu přibližně 15 let a chtěl jsem je nějak podpořit. Nejdříve jsem je tedy oslovil, zda nechtějí na budovu trenky namalovat. Řekli, že do toho se pouštět nechtějí, ale že dávají souhlas s vyvěšením tohohle banneru,“ popsal serveru Krampol.

„Hlavní důvody tedy byly dva – jednak že Ztohoven podporuji, o ten druhý se postaral sám Zeman. Nastartoval to, když původní trenky spálil,“ dodal.

Akce Ztohoven

Skupina Ztohoven před třemi lety v převlečení za kominíky vyšplhala na střechu paláce Pražského hradu a vyměnila prezidentskou standartu za červené trenky. Svou akcí chtěla protestovat proti chování Zemana jako prezidenta. Červené trenýrky se poté staly symbolem odporu proti Zemanovi. Soud členům Ztohoven za čin pravomocně uložil podmínku.

Podle Krampola existuje paralela mezi některými aspekty české a britské politiky, zejména pokud jde o politický populismus. „Ta situace je ale stejná v celé Evropě. Politici zneužívají stejná témata,“ řekl s tím, že by se červené trenky mohli stát symbolem boje proti populistům.

Vzkazy od trollů

Reakce na akci Red Gallery jsou podle něj především kladné. „Tady v Londýně to vnímají pozitivně. Lidé se často o politiku nezajímají, ale když jim takhle něco nastavíte před oči, zamyslí se a začnou se ptát. Zároveň ale dostáváme hodně urážlivých zpráv a vzkazů od trollů.“

Trenky podle Krampola budou na svém místě viset do 30. července. A jaký bude jejich další osud? Už o ně projevili zájem lidé z Čech, ale i z USA. „Chtěli jsme zkrátka symbol trenek vzít do zahraničí, takže myslím, že by to bylo celkem dobré pokračování, kdyby se z nich stal symbol i dál ve světě,“ uzavírá Jaroslav Krampol.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme