Čaputová nechce ministrem muže, jenž nevěří ve změnu klimatu. SNS na nominaci Huliaka přesto trvá

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nejmenuje ministrem životního prostředí kandidáta krajně pravicové Slovenské národní strany (SNS) Rudolfa Huliaka. Hlava státu to zdůvodnila kromě jiného tím, že Huliak neuznává existenci klimatické krize. Ostatní navržení kandidáti na ministry přes Čaputovou zřejmě projdou. SNS ale na nominaci trvá.

Bratislava (Aktualizováno: 14:27 19. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec zvolený za SNS Rudolf Huliak

Poslanec zvolený za SNS Rudolf Huliak | Zdroj: TASR / Profimedia

„Kandidát, který dlouhodobě neuznává vědecký konsenzus o změně klimatu a žádná skutečná klimatická krize podle něho neexistuje, nemůže vést a reprezentovat resort, jehož hlavním úkolem je (...) ochrana přírody,“ stojí v prezidentčině stanovisku.

Jak bude vypadat nová Ficova vláda? Huliaka chce prezidentka škrtnout, vrací se ale Kaliňák či Saková

Číst článek

Huliak mezi jmény nových ministrů Ficovy již čtvrté vlády vzbudil největší pozdvižení.

Kromě zpochybňování klimatické změny či globálního oteplování dlouhodobě útočí na ochranáře přírody nebo LGBT+ lidi, chtěl by zrušit status národních parků nebo tvrdí, že medvěd je biologická zbraň Bruselu na zničení venkova. Po volbách také řekl, že by šel do Moskvy odprosit za dodávky zbraní Ukrajině.

Huliak je také starostou středoslovenské obce Očová a je ve vedení slovenského mysliveckého svazu.

Prezidentka je přesvědčená, že na rozdíl od dalších nominantů v případě Huliaka existují ústavně-právní důvody, a to v takové intenzitě, že post ministra životního prostředí jednoduše nemůže zastávat. „Jeho jmenování by nedávalo záruku řádného chodu tohoto ústavního orgánu,“ doplnila Čaputová.

Hlava státu zároveň požádala předsedu nejsilnější koaliční strany Smer Roberta Fica, kterého po zářijových parlamentních volbách pověřila sestavením vlády, o doručení nového personálního návrhu.

SNS nicméně na Huliakově nominaci na ministra životního prostředí trvá. Strana zároveň vyzvala prezidentku, aby „nepřekračovala své kompetence“. Fico je na střet s prezidentkou připravený, už několik dní ji obviňuje, že bude úmyslně jmenování vlády zdržovat.

Se svými názory z kampaně bude Fico v Evropě osamocený, míní slovenský ministr zahraničí

Číst článek

Existuje několik výkladů slovenské ústavy, podle jednoho prezidentka nominaci odmítnout nemůže, takže by spor mohl skončit u ústavního soudu, který by dodal výklad ústavy.

Reakce Huliaka

„Nedokážu si představit, jak někdo v dnešní prý demokratické době dokáže takovýmto způsobem pošpinit demokracii,“ řekl Huliak v reakci na rozhodnutí hlavy státu.

Tvrdil, že Čaputová reprezentuje zájmy nevládního sektoru, který je „dlouhodobě přisátý na finance ministerstva životního prostředí, evropské fondy a podílí se výrazným způsobem na podporování trestné činnosti těchto nevládních organizací“.

Tvrdil, že prezidentský palác neřídí Čaputová a že ta se stala jen bezduchou mluvčí svého partnera, někdejšího ředitele slovenské pobočky Greenpeace Juraje Rizmana.

Jen první pokus

Předseda krajně pravicové SNS Andrej Danko, který jej do funkce navrhl, Huliaka považuje za kompetentního pro práci ministra životního prostředí. „Je v této branži myslivosti a životního prostředí známý. Má jasné hodnotové nastavení,“ popsal.

Fico, Pellegrini a Danko podepsali koaliční smlouvu o vzniku slovenské vlády

Číst článek

Přitom jako kdyby s neúspěchem již dopředu počítal. Petici proti Huliakově nominaci na resort životního prostředí podepsalo přes 47 tisíc lidí, což Danko označil za mediální šikanu, ale naznačil, že odmítnutí nominantů ze strany prezidentky je možné nebo že s ním počítá.

Řekl totiž, že navržená jména (za SNS nyní ještě Martina Šimkovičová na ministerstvo kultury) jsou kandidáty v prvním kole. Je proto nejspíš připravený přijít ještě s dalšími nominanty.

Huliak není členem SNS, je předsedou Národní koalice a za národovce v zářijových volbách kandidoval z posledního 150. místa a díky preferenčním hlasům se stal poslancem. V roce 2020 neúspěšně kandidoval za Kotlebovu neofašistickou ĽSNS.

Čtvrtá vláda Roberta Fica

 • premiér (Smer) – Robert Fico
 • ministr zahraničních věcí (Smer) – dočasně Robert Fico
 • ministr obrany (Smer) – Robert Kaliňák
 • ministr spravedlnosti (Smer) – Boris Susko
 • ministr financí (Smer) – Ladislav Kamenický
 • ministr dopravy (Smer) – Jozef Ráž ml.
 • ministr zemědělství (Smer) – Richard Takáč
 • ministr vnitra (Hlas) – Matúš Šutaj Eštok
 • ministr práce (Hlas) – Erik Tomáš
 • ministr školství (Hlas) – Tomáš Drucker
 • ministryně hospodářství (Hlas) – Denisa Saková
 • ministr informatizace a regionálního rozvoje (Hlas) – Richard Raši
 • ministryně zdravotnictví (Hlas) – Zuzana Dolinková
 • vicepremiér pro eurofondy a plán obnovy (Hlas) – Peter Kmec
 • ministryně kultury (SNS) – Martina Šimkovičová
 • ministr životního prostředí (SNS) – Rudolf Huliak
 • ministr sportu a cestovního ruchu (SNS) – od ledna Ján Krišanda

Jakub Grim, Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme