Rukojmí Islámského státu vraždil muž, který vyrůstal v bohaté londýnské čtvrti

Západní média odhalila identitu muže známého jako Džihádista John. Maskovaný militant mluvil londýnským akcentem na několika videozáběrech s vraždami zajatců, které spáchali extremisté z organizace Islámský stát. Pravé jméno radikála je Mohamed Emwazi, většinu života strávil v Londýně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámský stát požaduje výkupné za dva zajaté Japonce | Zdroj: Reuters

BBC uvádí, že je Mohamedovi Emwazimu kolem 27 let, narodil se v Kuvajtu a vyrůstal jako britský občan ve středostavovské čtvrti v západním Londýně.

Studovat měl počítačové programování na University of Westminster.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britské úřady potvrdily identitu džhihádského Johna. Mluvil o tom politolog Oldřich Bureš, vedoucí Centra pro bezpečnostní studia na Metropolitní univerzitě

Navzdory solidnímu zázemí se Emwazi radikalizoval už od útlého věku.

Možná už v roce 2006 byl v kontaktu s agentem somálské islamistické skupiny Šabáb v Británii a také navštívil samotné Somálsko.

V roce 2011 nebo 2012 pak zřejmě odcestoval do Sýrie, kde se později připojil k Islámskému státu. V té době byl už podle BBC jistě sledovaný britskými i americkými tajnými službami.

Ty ale odmítají informace o pravé identitě Džihádisty Johna z operativních důvodů komentovat, jeho identitu nepotvrdila zatím ani britská policie s ohledem na pokračující vyšetřování.

Přehrát

00:00 / 00:00

O džihádském Johnovi mluvil londýnský spolupracovník ČRo Jan Jůn

Džihádista John se objevil v několika brutálních videozáznamech se stejným průběhem.

Vždy stál vedle zajatého novináře nebo humanitárního pracovníka s nožem v ruce, vysmíval se a vyhrožoval Západu. Pak přitiskl nůž na krk rukojmího a video skončilo.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme