Polovinu vyměněných Palestinců věznil Izrael bez obvinění. Jde o mladistvé a ženy

Více než polovina ze 150 palestinských vězňů, které Izrael zatím propustil výměnou za 69 rukojmích Hamásu, nebyla odsouzena, píše zpravodajský web televize CNN. Z dosud propuštěných palestinských vězňů bylo zadržováno bez obvinění 98, přičemž jde o 119 mladistvých a 31 žen.

Sledovali jsme online Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propuštěný palestinský vězeň hovoří s členy Červeného kříže v autobuse poté, co opustil izraelskou vojenskou věznici Ofer

Propuštěný palestinský vězeň hovoří s členy Červeného kříže v autobuse poté, co opustil izraelskou vojenskou věznici Ofer | Foto: Ali Sawafta | Zdroj: Reuters

V rámci pondělní výměny bylo podle údajů sdružení pro palestinské vězně a izraelské vězeňské služby propuštěno 33 Palestinců, přičemž 30 z nich bylo 18 a méně let. Devětadvacet z vězňů propuštěných v pondělí jsou chlapci a jednou z propuštěných byla také patnáctiletá dívka.

Izrael nabízí propuštění 50 palestinských žen. Výměnou chce od Hamásu další rukojmí z Gazy

Číst článek

Izrael často vůči Palestincům uplatňuje kontroverzní praxi takzvané „administrativní vazby“, při níž nejsou proti zadrženému vznesena obvinění. Administrativní vazba je zdůvodňována bezpečností.

Začátkem října Izrael v administrativní vazbě zadržoval 1200 Palestinců, což je podle palestinských lidsko-právních skupin nejvíce za posledních více než 30 let, píše CNN. Od krvavého útoku Hamásu na jižní Izrael ze 7. října se izraelské zatýkání Palestinců zintenzivnilo.

Na okupovaném Západním břehu Jordánu a v Jeruzalémě bylo podle sdružení pro palestinské vězně za měsíc od útoku zatčeno asi 2070 Palestinců, včetně 145 dětí a 55 žen. Zároveň bylo podle téhož zdroje jen od začátku pátečního příměří na Západním břehu Jordánu zadrženo 168 Palestinců. 

ČTK, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme