Rumsfeld: Diplomacie ztroskotala, je čas udeřit silou

Spojené státy stále naléhavěji prosazují vojenské řešení irácké krize. Válečná operace přinese menší ztráty než dále nejednat, prohlásil dnes v Římě americký ministr obrany Donald Rumsfeld, který vyrazil do Evropy přesvědčit váhající spojence. Tento názor odmítají Rusko i Francie a trvají na tom, že Irák je možné odzbrojit i bez použití vojenské síly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donasld Rumsfeld a Silvio Berlusconi

Donasld Rumsfeld a Silvio Berlusconi | Zdroj: ČTK

Mezinárodní společenství vyvinulo ohromné diplomatické úsilí, ale to ztroskotalo. Nepodařilo se odzbrojit režim Saddáma Husajna, prohlásil Donald Rumsfeld na tiskové konferenci po jednání s premiérem Berlusconim. "Ani dvanáct let diplomatického úsilí, ani pět let ekonomických sankcí nepřinesly konkrétní výsledky," konstatoval americký ministr obrany.

Vlády Itálie a Spojených států se plně shodují na názorech ohledně řešení irácké krize. Premiér Berlusconi spolu s Václavem Havlem a představiteli dalších šesti evropských zemí podpořil postoj Spojených států vůči Iráku ve společném prohlášení. Italská vláda však ještě nepřestává doufat v možnost mírového řešení krize a v každém případě považuje za nutnou další rezoluci OSN, která by legitimovala ozbrojenou intervenci po nové zprávě zbrojních inspektorů.

Rusko potřebu nové rezoluce Rada Bezpečnosti OSN k Iráku nevidí. "Nevidíme dnes žádný důvod, aby se mluvilo o nějaké nové rezoluci, která by otvírala cestu k použití síly vůči Iráku," prohlásil šéf ruské diplomacie Igor Ivanov. "Použití síly by mělo vážné důsledky nejen pro tuto zemi, ale pro celý svět. Je to možnost pouze v krajních případech," zdůraznil Ivanov, podle kterého by případná nová rezoluce Rady bezpečnosti měla být pouze nápomocná k práci zbrojních inspektorů. Jejich zprávy budou předloženy 14.února.

Jak uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Jurij Fedotov, Moskva nevylučuje jednání o nové rezoluci a její pozdější přijetí, záleží ale na tom, jaká rezoluce to bude. "Rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN musejí směřovat k řešení irácké krize a ne k jejímu zkomplikování," dodal Fedotov.

Někteří Rusové jsou dokonce odhodláni bránit Bagdád. Irácké velvyslanectví v Moskvě už eviduje na dva a půl tisíce žádostí Rusů, kteří chtějí v případě války bojovat na irácké straně. Podle velvyslance už byl seznam odeslán do Iráku a po schválení ambasáda vydá irácká víza. Počet lidí, kteří chtějí bojovat proti Američanům a jejich spojencům, prý v Rusku navíc den ode dne roste.

Tvrzení Američanů, že diplomacie selhala, je poněkud pesimistické, prohlásil francouzský prezident Chirac. Reagoval nebývale ostře a rozhodně odmítl tvrzení Washingtonu, že všechny prostředky selhaly. Jeho vystoupení je dalším důkazem toho, že se Spojeným státům zatím nedaří Francii přesvědčit o nutnosti brzkého zahájení útoku.

"Inspektoři OSN zatím nedokončili svojí práci a ještě jim jí hodně zbývá. Jsem přesvědčen o tom, že existují jiné formy nátlaku než válka. Tento způsob rozhodně nemůžeme přijmout," řekl Chirac a zopakoval, že bez nového rozhodnutí Rady bezpečnosti není možné útok na Irák zahájit. "Je tu už jedna rezoluce, musíme respektovat daná pravidla," zdůraznil francouzský prezident.

Vědunka Lunardi, Petr Voldán, Jan Šmíd, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme