Rumsfeld: Útoky budou probíhat 24 hodin denně
Americká armáda podnikla třetí vlnu nočních útoků v Afghánistánu. Oznámilo to americké ministerstvo obrany. V afghánské metropoli Kábulu bylo v úterý večer slyšet palbu protivzdušné obrany a hukot letících letadel. Krátce před tím informovala agetura Reuters o tom, že nedaleko letiště u jihoafghánského města Kandahár dopadly čtyři pumy. Podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda se během pumových a raketových úderů podařilo rozvrátit protileteckou obranu Afghanistánu a zničit všechna vojenská letiště s vyjímkou jednoho, nálety proto budou nyní probíhat prakticky 24 hodin denně. Rumsfeld oznámil, že Pentagon nemá žádné informace, které by potvrdily, že čtyři pracovníci OSN v Kábulu byli při minulém útoku zabiti americkou raketou.
Zdroje Severní aliance potvrdily, že třetí útok byl neočekávaně zahájen již odpoledne, narozdíl od předchozích, které začaly v devět hodin večer. Třetí vlny se opět zúčastnila pouze americká armáda a vedla jej jak letadly, tak raketami. Údery byly zaměřeny na Kábul a zejména Kandahár. Na obou místech Taliban používal protileteckou obranu, nepotvrdilo se tedy, že by byla prvními dvěma údery zničena. Podle televize CNN je cílem také město Herát na severozápadě země.
Z Kábulu prchají ve strachu z odvetných úderů amerického letectva tisíce lidí. Jak hlásí spolupracovník Radiožurnálu v Afghánistánu Jaromír Štětina, uprchlíci tvrdí, že v Kábulu přišlo o život mnoho talibanských vojáků. Nové americké údery však podle nich nebyly tak přesné, jak tomu bylo v prvních dnech. V Kábulu byla údajně zasažena nemocnice v centru města a několik obytných domů. Zatím se však nepotvrdily žádné masové ztráty na civilním obyvatelstvu.
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld v úterý oznámil, že Pentagon nemá žádé informace, které by potvrdily, že čtyři pracovníci OSN v Kábulu byli zabiti americkou raketou. Rumsfeld dodal, že lituje každé smrti. I když se Pentagon snaží vybrat cíle s co nejmenším pro nevinné civilisty, neexistuje žádný bezpečný způsob boje proti teroristům, dodal Rumsfeld.
Rumsfeld připustil, že afghánská proti vzdušná obrana, především ručně odpalované rakety země-vzduch, bude i nadále představovat určité riziko. Americká letadla budou podle něj používat taktiky, která je udrží mimo dosah protileteckých střel.
Pentagon také zveřejnil první vyhodnocení úspěšnosti úderů na strategické cíle v Afghánistánu. Podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda byly útoky natolik zdařilé, že letouny spojenců teď mohou na Afghánistán útočit prakticky nepřetržitě v noci i ve dne. Předseda Sboru náčelníků amerických ozbrojených sil generál Myers uvedl, že první vlna spojeneckých úderů byla úspěšná z 85 procent. Myers na brífingu v Pentagonu poprvé ukázal satelitní snímky zasažených cílů - vojenských letišť u Kandaháru a Šindandu a tábora organizace al-Kajdá u Kandaháru.
Francouzký novinář Michel Peyrard, kterého v úterý zadrželo afghánské hnutí Taliban, byl obviněn ze špionáže. Reportér byl zadržen poblíž Dželálábádu v tradiční burce - ženském oděvu, který zahaluje celou postavu včetně obličeje. Případ připomíná situaci, do níž se dostala před několika dny britská reportérka Yvonne Ridleyová. Také ona použila burku, aby unikla pozornosti a byla zadržena ve stejné oblasti jako francouzský novinář. V Paříži již dříve oznámilo ministerstvo zahraničí, že se nejedná o vojáka ani o osobu patřící ke skupině zpravodajců, která se podle sdělení francouzského ministerstva obrany momentálně nachází na severu Afghánistánu v oblasti kontrolované opozičními silami.
Severoatlantická aliance poslala své první letadlo radarového průzkumu AWACS ze základny v Německu do Spojených států. NATO vyšle do USA pět těchto strojů, aby tam pomáhaly při střežení vzdušného prostoru. Všech pět letounů Severoatlantické aliance má být ve Spojených státech do několika dnů, aby se americké stroje uvolnily pro operace proti teroristům.