Rumsfeld vítá verdikt o soudech na Guantánamu

Americký ministr obrany Donald Rusmfeld se vyslovil pro co nejrychlejší obnovení práce amerických vojenských soudů na základně Guantánamo na Kubě. Reagoval tak na rozhodnutí federálního odvolacího soudu ve Washingtonu, podle něhož vězňové zadržovaní americkou armádou na Guantánamu mohou být znovu stavěni před vojenské soudy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká základna Guantanámo na Kubě | Foto: US NAVY

Na Guantánamu tedy může pokračovat nejen soud s někdejším jemenským řidičem Usámy bin Ládina a Australanem, který bojoval v Afghánistánu na straně Talibanu, ale také s dalšími dvěma muži, Jemencem a Súdáncem, kteří budou obviněni z válečných zločinů. Pentagon také připravuje obvinění vůči 8 dalším zajatcům, jejich jména ale nezveřejnil.

Šéf Pentagonu Rusmfeld ocenil to, že odvolací soud uznal, že se ženevské konvence nevztahují na teroristickou organizaci Al-Káida a její členy, a ztotožnil se tak s názorem americké vlády, za který sklízí často kritiku mezinárodní veřejností.

Vojenské soudy na Guantánamu ale mohou začít pracovat až 50 dní po oznámení rozhodnutí odvolacího soudu.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme