Otrocké podmínky a týrání. Skupina lidí posílala problémové děti na tvrdou převýchovu do Rumunska

Rumunské úřady ve čtvrtek kvůli podezření z týrání zatkly pět lidí spojených s projektem převýchovy německých problémových dětí a mladistvých na rumunském venkově. Informovala o tom agentura AP, podle níž se životní podmínky účastníků programu podobaly otroctví.

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Úřady dříve tento týden uvedly, že vyšetřují osm osob pro podezření z pašování a týrání německých nezletilých, kteří byli údajně „drženi v otroctví“ v rámci sociálního programu Projekt Maramureš.

Soud v USA dal doživotí manželům, kteří ve sklepě ‚domu hrůzy‘ věznili 12 dětí. Některé je hájily

Číst článek

Ten probíhal v zapadlé venkovské oblasti severního Rumunska a byl určen problémovým dětem a mládeži ve věku 12 až 18 let. Program fungoval tak, že mladiství byli svěřováni místním rumunským obyvatelům pro nejrůznější činnosti.

Rumunská policie pro potírání organizovaného zločinu ve čtvrtek uvedla, že mezi zatčenými je nejméně jeden německý občan. Spolu s dalšími čelí obvinění z vytvoření zločinecké skupiny, pašování nezletilých, únosu a dalších trestných činů. Podle rumunských médií byl hlavou skupiny 61letý Němec.

Německý server Spiegel Online uvedl, že projekt měl za cíl s pomocí psychologů napravit sociálně výstřední, z výchovného hlediska nezvladatelné nebo delikventní děti a mládež. Podle rumunského státního zástupce frekventanti programu nesměli například chodit do školy nebo užívat předepsané léky. Neměli kontakt s okolním světem a stali se obětí „tvrdých a brutálních metod takzvané převýchovy“.

Skautský vedoucí v Nizozemsku cejchoval děti rozpáleným kovem. Křik byl při aktu běžný, hájí se

Číst článek

Kontroverzní projekt, na nějž se již v minulosti objevovaly stížnosti a o němž informovala německá média, byl dotován německým státem. Německé úřady nicméně podle agentury AFP sdělily, že „za posledních 20 letech nikdy o žádných problémech neslyšely“.

Podle rumunského žalobce bylo důvodem k vyšetřování projektu mimo jiné podezření ze zpronevěry dotací. Během domovních prohlídek bylo u jednoho ze zatčených nalezeno téměř 140 000 eur (3,6 milionu korun), jejichž původ majitel nebyl schopen vysvětlit.

Úřady nesdělily, kolik dětí a mladistvých týrání postihlo. Na propagačních materiálech o projektu se nicméně uvádí, že program od jeho zahájení absolvovalo 61 osob. V současnosti jich je v Rumunsku 20.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme